Berisha: Po përgatisim një ligj që detyron partitë që të votojnë brenda vetes për drejtuesit

Kryetari i PD, Sali Berisha tha se partitë politike duhet të votojnë brenda vetes, pasi një gjë e tillë është respektimi i një norme bazë e demokracisë. Lideri i opozitës tha se do të përgatitet një ligj që detyron partitë të votojnë për zgjedhjen e drejtuesve të tyre. Një ligj i tillë, tha Berisha, është miratuar nga Bundestagu gjerman.

“Një ligj do të përgatitet sa më shpejt, i cili do të detyrojë çdo parti politike, të respektojë normat bazë të demokracisë në jetën e saj. Ky ligj u miratua nga Bundestagu gjerman, pas daljes nga diktatura naziste dhe ky ligj ka detyruar forcat politike të harkut kushtetues të Gjermanisë, në jetën e tyre të brendshme të zbatojnë standardet demokratike. Uroj që anëtarët dhe simpatizantët e PS-së të detyrojnë deputetë e tyre të votojnë këtë ligj, përndryshe i garantoj se ligji i parë që do të votohet pas fitores së PD-së, do të jetë ky ligj dhe se çdo forcë politike që nuk e zbaton atë do të dalë jashtë ligjit, cilado qoftë ajo”, u shpreh Berisha gjatë mbledhjes së Kryesisë së PD.

About Redaksia

Check Also

Vokshi: Kjo është dhuna për të cilën ndërkombëtarët nuk folën!

Nga Albana VOKSHI Pas protestës së djeshme, e treta në radhë para bashkisë, organizuar nga …

Leave a Reply