Inceneratorët: Veliaj kundër Ahmetaj!

Nga Jamarbër MALLTEZI

Keto dite po shohim doren e ngrohte te lali lekut duke ia ngec tigrit. Afera e inceneratoreve nuk eshte vjedhje e MIJERA € per hotele. Kjo ishte e planifikuar si mega-afere per vjedhje qindra MILJONA € duke filluar qysh nga injorimi i strategjise & planit te veprimit per mbetjet, shpalljen e dirigjuar dhe ne njoftim te KLODERAVE te emergjencave mjedisore per plehrat ne Elbasan e me pas edhe ne qytetet e tjera, shperfilljen e qendrimit te APP qe i njoftoi se procedura nuk eshte e ligjshme, kinse kalimin e 9 procedurave dhe 17 firmave nga institucione te ndryshme brenda dites, dhenie bonusi 8 pike per nje kompani qe nuk ekzistonte asokohe por qe u krijua 8 muaj pasi mori bonusin, futjen e klauzolave te tipit “Pamundesia e nderprerjes se kontrates edhe kur nuk ploteson pikat e kontrates”, etj. Te gjitha keto nuk i kish ne dore Ahmetaj por Rama dhe Agaci!

Pastaj mega-afera me sharren frikesoi edhe vete tigrin qe nuk e pranoi dhe e nxorren nga skema se perfshine lali lekun. Pa respektuar ligjin qe duhej mbi 2 muaj tender nderkombetar, i firmosen Zotos 128 miljon € vec per ndertimin e inceneratorit qe ende nuk ka as themelet! Pervec kesaj Landfilli publik iu be dhoro sekser-Zotos dhe po i paguajne qysh prej 3 vitesh 29 € per ton nderkohe qe sipas vete kontrates korruptive kjo pageee do ishte per incenerim jo per depozitim ne landfillin ekzistues!!! Spak kos po ha.

Sekser-Zotos i dhane edhe riciklimin e mbetjeve dhe policet bashkiake ruajne koshat e plehrave qe mos i marre njeri materialin Riciklues sekserit te Rama-Veliajt.

Sekser-Zotos i dhane edhe monopolin e mbetjeve te ndertimit!

Sekser-Zotos i dhane edhe monopolin e depozitimit te dherave qe nuk jane mbetje fare! Edhe nese nje kompani ndertimi ka 2 kantiere dhe i duhet te heqe ca dhe nga kantieri 1 per ta cuar tek kantieri 2 nuk guxon ta beje direkt se policet e lali lekut e ruajne qe te paguaje 2 here Tek sekser-Zoto: nje here per depozitim dheu dhe 1 here per marrje te dheut te vet ndofta Pa shkarkuar fare kamionin!!!

Ish ministri Klosi u shkarkua se guxoi te jepte edhe disa licensa te tjera per depozitim dheu! Kush guxon te levize monopolin e Rama-Veliajt?

Ahmetaj ishte kyc per aferen e inceneratoreve per Elbasanin dhe Fierin, por asnje nga keto krimet e mesiperme nuk i bente dot Ahmetaj! Keto jane krime direkte te Rama-Agacit dhe per Tiranen te Veliajt!

Prandaj kur te na dalin kukllat e Soros ne foto me Veliajn duke lavderuar reformen ne drejtesi, te pakten te kapim hundet me dore. Era e qelbur e korrupsionit te inceneratoreve duket eshte bere normale per mushkrite atyre qe vjedhin parate e shqiptareve. Por te pakten ti tregojme me nje gjest qe nuk mundet te na marrin per budallenj.

About Redaksia

Check Also

Dhjetë fakte mbi falsitetin e Rezolutës antikorrupsion të sektit Rama

Bujaf Leskaj Projekt-rezoluta e propozuar nga PS për luftën kundër korrupsionit dhe mirëqeverisjen do t’i …

Leave a Reply