Ukraina rrëzon dhjetëra dronë të prodhuar nga Irani që vërshuan mbi Kiev

Ukraina tha të mërkurën se kishte rrëzuar më shumë se një duzinë drone të prodhuar nga Irani në sulmin e fundit të Moskës në Kiev.

Sulmi erdhi pasi Kremlini premtoi se nuk do t’i pezullojë luftimet për Krishtlindje dhe ndërsa presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u kërkoi liderëve evropianë të ndihmonin në ngritjen e një gjykate për të gjykuar liderët rusë për luftën.

“Terroristët filluan këtë mëngjes me 13 Shaheds,” tha Zelensky, duke iu referuar armëve të prodhuara nga Irani.

“Të 13-të u qëlluan,” shtoi ai, duke u kërkuar banorëve të dëgjojnë sirenat e sulmit ajror.

Ofruesi kombëtar i energjisë Ukrenergo tha se asnjë objekt i energjisë elektrike nuk ishte dëmtuar në sulm, duke vlerësuar mbrojtjen ajrore ukrainase për punën e tyre “të shkëlqyer”.

Ukraina ka qenë subjekt i sulmeve të shpeshta dhe vdekjeprurëse ajrore gjatë 10 muajve që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt dhe u përpoq të pushtonte kryeqytetin.

Por duke hasur një seri pengesash kyçe në fushën e betejës këtë verë dhe vjeshtë, Rusia filloi të synojë sistematikisht infrastrukturën kritike në Ukrainë.

Me uljen e temperaturave, sulmet me raketa dhe me dron kanë ndërprerë energjinë elektrike, ujin dhe ngrohjen për miliona ukrainas.

“Afro 7 milionë fëmijë” në rrezik

Sulmet që synojnë infrastrukturën energjetike kanë ngritur presion mbi rrjetin elektrik të Ukrainës, operatorët e të cilit janë detyruar prej javësh të zbatojnë ndërprerjet e energjisë elektrike.

Kjo i la “gati shtatë milionë fëmijë pa akses të qëndrueshëm në energji elektrike, ngrohje dhe ujë, duke i vënë ata në rrezik të shtuar”, tha UNICEF, agjencia e OKB-së për fëmijë të mërkurën.

Shpërthimet ndodhën mbi qendrën e Kievit.

Zyrtarët e qytetit thanë se mbeturinat nga dronët e rrëzuar kishin dëmtuar shtëpitë e banimit dhe një ndërtesë administrative lokale.

Nuk u raportua për të plagosur apo të vrarë, por banorët që pastronin xhamin e thyer të dritares dhe vlerësonin dëmet, shprehën zhgënjimin e tyre për breshëritë ruse.

“Dimri po vjen, si mund të mbijetojnë njerëzit?” pyeti Svetlana, një banore lokale e cila përshkroi se si një dron gjëmonte mbi shtëpitë para se të dëgjonte një shpërthim të fortë.

“Ata nuk i lënë ukrainasit të jetojnë.”

Raundi i fundit i sulmeve erdhi një ditë pasi dhjetëra vende dhe organizata ndërkombëtare u mblodhën në Paris dhe iu përgjigjën lutjes së Zelenskyt për të ndihmuar vendin të përballojë sulmin e Rusisë në rrjetin e saj energjetik me 1 miliard euro (1.1 miliardë dollarë).

Në një video-mesazh nga Kievi, Zelensky tha se Ukraina kishte nevojë për ndihmë për sektorin e saj të dëmtuar të energjisë dhe pjesë këmbimi për riparime, gjeneratorë me kapacitet të lartë, gaz shtesë dhe rritje të importeve të energjisë elektrike.

Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba u bëri thirrje aleatëve të Ukrainës që t’i sigurojnë vendit të tij më shumë armë për ta ndihmuar atë “të luftojë gjatë dimrit” dhe të mbështesë përparimet ushtarake të Kievit.

Shtetet e Bashkuara kanë qenë një kontribuues i madh në arsenalin e Ukrainës gjatë gjithë luftës dhe një zyrtar amerikan konfirmoi për AFP se Uashingtoni po finalizon planet për të dërguar bateritë e sistemit të avancuar të raketave Patriot në Ukrainë.

Njoftimi publik për Patriot, i përshkruar nga ushtria amerikane si “sistemi i saj më i avancuar i mbrojtjes ajrore”, mund të vijë sa më shpejt të enjten./Abcnews.al/

About Redaksia

Check Also

Izraeli vret 18 fëmijë në sulmin e fundit në Rafah

Sulmet izraelite gjatë natës në qytetin jugor të Gazës, Rafah, shkaktuan vdekjen e 22 personave …

Leave a Reply