Kanadaja sekuestron pasuritë e Abramoviç

Qeveria kanadeze njoftoi sot se do të nisë procesin e konfiskimit të pasurisë së oligarkut rus Roman Abramoviç, me vlerë 26 milionë dollarë.

Kanadaja ka ndërmarrë hapat e nevojshëm formalë dhe ligjorë për të konfiskuar pronën e Granit Kapitol Holdings Ltd në pronësi të Abramoviç, e cila mbulohet nga sanksionet aktuale kundër Rusisë për shkak të sulmit në Ukrainë, raportoi Reuters.

Me atë rast, ministrja kanadeze e financave Christia Freeland foli, duke i quajtur oligarkët rusë bashkëpunëtorë në “pushtimin ilegal dhe barbar të Ukrainës”.

About Redaksia

Check Also

Izraeli rrëzon dronët dhe raketat e sulmit nga Irani, çfarë do të ndodhë

Irani lëshoi drone shpërthyese dhe gjuajti raketa kundër Izraelit të shtunën vonë në sulmin e …

Leave a Reply