Europol tregon se ku dhe si prodhohen ilaçet e falsifikuara, aksioni edhe në Shqipëri, (Foto)

Europol në bazë të operacionit Shield, një përpjekje globale për të synuar trafikimin e barnave të falsifikuara dhe të keqpërdorura dhe substancave doping i drejtuar nga Franca, Greqia, Italia dhe Spanja përfshiu policinë dhe autoritetet doganore nga 28 vende (19 shtete anëtare të BE-së dhe 9 vende të palëve të treta). Në këtë operacion u përfshi dhe Shqipëria.

Gjatë operacionit, oficerët shpërbënë 59 grupe kriminale dhe arrestuan në organet e drejtësisë 349 të dyshuar. Njëkohësisht, autoritetet sekuestruan sasi masive të barnave të keqpërdorura, të falsifikuara ose të falsifikuara, produkte dhe substanca dopingu dhe suplemente të paligjshme ushqimore dhe sportive, si dhe vaksina të falsifikuara kundër COVID, produkte sanitare dhe pajisje mjekësore.

Çfarë u sekuestrua:

sekuestrohen mbi 40 milionë euro

sekuestrohen më shumë se 10.5 milionë njësi ilaçesh dhe substancash dopingu

Janë sekuestruar mbi 1 milion teste të falsifikuara për COVID

Janë kryer 195 hetime

349 të dyshuar janë arrestuar ose raportuar në organet gjyqësore

Janë hetuar 59 grupe të krimit të organizuar

Mbyllen 10 laboratorë nëntokësorë

588 faqe interneti të monitoruara

89 faqe interneti u mbyllën

mbi 218 000 dërgesa të kontrolluara

mbi 74 000 dërgesa të sekuestruara

3 526 kontrolle antidoping të kryera ‘në konkurrencë’ (39 pozitive)

Kryhen 3 245 kontrolle antidoping ‘jashtë konkurrencës’ (9 pozitive)

Shpërbërja e grupit të krimit të organizuar në Greqi

Anëtarët e këtij grupi të veçantë ishin aktivë në Greqi dhe mbanin qendra të tjera të vogla në Evropë, SHBA dhe Azi. Dy laboratorë në Greqi u përdorën për të kthyer lëndën e parë të trafikuar përmes Moldavisë dhe Bullgarisë në produkte të ndryshme. Shitjet u kryen përmes faqeve të internetit dhe adresave të e-mail të koduara për një klientelë ndërkombëtare, duke përfshirë dhjetëra atletë profesionistë. Një operacion policor në shkallë të gjerë çoi në arrestimin e një anëtari kryesor të grupit të krimit të organizuar dhe sekuestrimin e më shumë se 2.4 milionë njësive të steroideve anabolike dhe substancave të tjera të paligjshme, si dhe materialeve të paketimit.

Trafikimi i lidhur me COVID-19

Ndërkohë që rrjetet kriminale po shfrytëzojnë ende mundësitë e ofruara nga pandemia COVID-19, trafikimi i barnave dhe pajisjeve mbrojtëse ka pësuar një rënie të ndjeshme për shkak të vëmendjes së lartë ndaj temës dhe monitorimit intensiv nga forcat e rendit. Qeveritë që ofrojnë vaksinat pa kosto kontribuan në krijimin e një situate të pafavorshme për kriminelët që synojnë të ushqejnë një treg të paligjshëm. Mund të zbuloheshin dhe pengoheshin disa përpjekje mashtrimi që synonin organet kombëtare përgjegjëse për furnizimin me ilaçe dhe pajisje mbrojtëse.

Vendet e përfshira

Shtetet Anëtare të BE-së: Austria, Belgjika, Bullgaria, Kroacia, Qiproja, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Hungaria, Irlanda, Italia, Lituania, Holanda, Polonia, Portugalia, Rumania, Sllovakia, Spanja.

Vendet e palëve të treta: Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kolumbia, Gjeorgjia, Islanda, Maqedonia e Veriut, Serbia, Zvicra, Shtetet e Bashkuara.

Policia jep detaje

Lidhur me aksionin dha detaje edhe policia shqiptare. Policia e shtetit, në një njoftim për mediat, sqaroi se operacioni u zhvillua nga muaji prill deri në muajin tetor të vitit 2022, u drejtua nga Franca, Greqia, Italia dhe Spanja dhe përfshiu policinë dhe autoritetet doganore të 28 vendeve.

“Gjatë periudhës 7-mujore të zhvillimit të këtij operacioni ndërkombëtar, Policia shqiptare ka zhvilluar 6 operacione dhe megaoperacione për goditjen e kontrabandimit të barnave mjekësore. Gjatë këtyre operacioneve janë vënë në pranga 14 shtetas, janë proceduar penalisht 6 shtetas, si dhe janë sekuestruar medikamente të ndryshme mjekësore, me vlerë mbi 100 000 euro. Gjatë operacionit ndërkombëtar “Shield”, në të gjitha vendet e përfshira, u goditën 59 grupe kriminale dhe u ndaluan 349 persona të dyshuar. Gjithashtu, gjatë operacionit u sekuestruan sasi të mëdha të barnave të falsifikuara, substanca dopingu, suplemente të paligjshme ushqimore dhe sportive, vaksina të falsifikuara kundër COVID-it, produkte sanitare dhe pajisje mjekësore”, thuhet në njoftim.

About Redaksia

Check Also

Në dreq Ambasadorë memecë ndaj hajdutërisë mafioze

Ne dreq Ambasadoret memecë ndaj hajdurise mafioze te pandeshkuar te Rames e Veliajt dhe llafane …

Leave a Reply