Çfarë e lidh Ramën me kompaninë e kinezëve të Duçkës, në 2014 e shëtitën me çarter 

Kryeministri Edi Rama dhe konglomerati kinez i energjisë, CEFC, dyshohet të kenë nisur raportin e tyre më herët se çelja e ekspozitës në Hong Kong. Dosja.al siguron materiale të tjera të cilat i mëshojnë akoma më shumë marrëdhënies së hershme të Ramës me kinezët, e duke vënë në pikëpyetje raportin me këshilltarin Dorian Duçka.

Dosja.al‘ siguron foto nga viti 2014, ku kryeministri Rama zbret nga një çarter i konglomeratit kinez, CEFC. Në pamje dallohet qartë mikëpritja që i bëhet kryeministrit tonë, madje nuk mungojnë as lulet.

Po çfarë e lidh Ramën kaq shumë me këtë kompani, e cila i sponsorizon udhëtimet shtetërore dhe ekspozitat private?

Ju sjellim në kujtesë, se pranë kësaj kompanie u punësua Dorian Duçka i cili rezulton në akt akuzën e FBI si personi B, që bashkë me Agron Nezën dhanë informacione për nisjen e hetimit për lobimin e PD përmes Nick Muzin.

Në Shqipëri, Dorian Duçka është në qendër të diskutimeve për një tjetër çështje, atë të ndërhyrjes te ish-shefi i kundërzbulimit të FBI, Charles McGonigal për të nisur një hetim ndaj opozitës me informacione që vinin nga Shqipëria. Në akt-akuzë, Duçka përshkruhet si personi B, një njeri i punësuar në qeverinë shqiptare. Vetë kryeministri Edi Rama ka thënë se Duçka punonte si këshilltar i Jashtëm pa pagesë, ndërsa ka mohuar që ai të ketë paguar në emër të qeverisë shqiptare agjentin e FBI./Dosja.al

About Redaksia

Check Also

Thirrja e Berishës për Veriun: Fshini nga faqja e dheut të gjitha vendpagesat për kalimin në rrugë

Kryetari i PD. Sali Berisha u bëri thirrje qytetarëve nga Fushë Kruja në Vermosh, t’i …

Leave a Reply