Plani i Lul hiçit

Arben SHAHINI

Në fakt i vetmi planin i Lulit është Rama, megjithatë ka disa detaje të tjera për ta kuptuar më mirë skuthin politik të vënë tërësisht në shërbim të regjimit.

Ai dha dorëheqjen formalisht një vt më parë pas pResioneve të shumta jo vetëm të demokratëve , por të gjithë shqiptarëve që nuk donin ta shihnin më me sy. Për të zbutur urrejtjen ndaj vetes, Basha vendosi të japë dorëheqjen formale duke mashtruar në Gjykatë ku rezulon ende sot Kryetar i PD.
Ai emëroi po formalisht në karriken e Kryetarit një njeri qesharak që e pëdor si zar të vetin herë vetë Luli herë Taulanti.

Plan i Lulit ishte që me kalimin e kohës të mund të rikuperonte sa më shumë figurën e tij të dalë boje nga urrejtja masive. Duke lënë formalisht postin e Kryetarit, Basha nuk bëri zgjedhje për Kryetarin e ri, qoftë edhe formalisht me jeminët tij. Synimi i tij është ajo që do të ndodhë pas 14 majit. Duke qenë se fraksioni minoren që ai përfaqëson nuk do të marrë asnjë bashki në zgjedhje, por edhe asnjë aëtar të këshllit bashiak dhe ajo reckë politike të përundojë diku tek 3% e elekoratit, Basha ja ngarkon përgjegjësinë për rezultatin, atij që ka komanduar në vendin e vet, pra atij që e pëdor si zar, Alibeajt. Kështu pas 14 majit ai mendon se do të rikthehet për të përfaqësuar hiçin politik dhe duke u rikthyer si pëfaqësues sërish i këij hiçi politik, të cilit vula i duhet për pazare me Ramën.

Sa i përket vendimit të KQZ pë ta lënë jashtë zgjedhjeve fraksionin e vulës pa parti, pengjet kanë marrë garanci të plotë se pas ankimimit atë do ta futen në zgjedhje nga KAS.

About Redaksia

Check Also

SPAK merr të pandehur deputetin e Ramës. akuzat…,

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ditën e sotme ka marrë zyrtarisht …

Leave a Reply