Mourinho përfundon në disiplinore të UEFA-s për fyerjet ndaj gjyqtarit Taylor

UEFA ka hapur zyrtarisht procedurat disiplinore ndaj Jose Mourinhos për fyerjen e gjyqtarit, Anthony Taylor, pas humbjes në finalen e Ligës së Evropës ndaj Sevillas, që u fitua nga spanjollët.

Një deklaratë nga Komiteti Disiplinor i UEFA-s sot përshkroi një sërë akuzash kundër të dy klubeve pas një finale “të zjarrtë” në “Puskas Arena” të Budapestit.

Të dy klubet u akuzuan për hedhjen e objekteve dhe ndezjen e fishekzjarreve nga tifozët e tyre, plus për sjellje të pahijshme të ekipit.

Sevilla u akuzua gjithashtu për “pushtimin” e fushës së lojës, ndërsa Roma u akuzua për akte dëmtimi dhe shqetësime të turmës.

Konkretisht, vetëm Mourinho u akuzua për “gjuhë fyese/ofenduese ndaj një zyrtari të ndeshjes”. Ai u kap nga kamera duke drejtuar fyerje ndaj gjyqtarit Taylor në parking, pas ndeshjes finale.

About Redaksia

Check Also

Vidal kritikon Ten Hag: Kush është ai që largon Ronaldon?

Arturo Vidal aktualisht aktivizohet në Brazil me klubin Athletico Paranaense, megjithatë mesfushori mbetet një ndjekës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *