Raporti i ISSA në Uashington: Linjat e trafikut të kokainës të Lucës me Pëllumb Gjokën

Gjergj Luca përshkruhet në raportet ndërkomnbëtare si një trafikant dropge që ka pasur një linjë të këtij trafiku me Pëllumb Gjokën, Roland Ziun, Jani Moravën, Artur Gjonin, Arjan Andonin, Agron Metvelajn, etj.

Shoqata Ndërkombëtare e Studimeve Strategjike me qendër në Uashington në një raport të vitit 2006 për trafikun e drogës nga grupet shqiptaree konsideron Gjergje Lucën si kokën e disa prej linjave më të fuqishme të trafikut të kokainë me bazë në Shqipëri.

Sipas shoqatës amerikane, Gjergj Luca ka kontrolluar 4 linja të trafikut ndërkombëtar të drogës të aktivizuara që në vitin 1998sipas raportit, Gjegj Luca dhe Jan Moravakontrollonin linjën e trafikut të drogës Maqedoni-Shqipëri-Greqi dhe linjën Tiranë-Korçë-Selanik përmes një biznesi transporti në Pogradec. Si bashkëpunëtor i tyre cilësohet Roland Ziu, i cili ka një biznes skafesh me ish-ministrin e Brendshëm Bledi Çuçidhe Sokol Topçiun e tenderave korruptivë në Shëndetësi.

“Bashkëpunëtor i ngushtë i këtij grupi është Pëllumb Gjoka në Shkodër. Gjoka është ndërmjetës me malazezët bashkë me Besim Tulina dhe Adem Ahmeti”, thuhet në raport.

About Redaksia

Check Also

Eurostat:1.1 milionë shqiptarë u larguan nga vendi në 10 vite, Berisha-Ramës:Shpopullimi krimi yt madhor

Sali Berisha Mirëmbrëma dhe përshëndetjet më të përzemërta, ju misionarëve të pamposhtur të lirisë, dinjitetit, …

Leave a Reply