Protesters gather in front of the French Embassy in Niamey during a demonstration that followed a rally in support of Niger's junta in Niamey on July 30, 2023. Thousands of people demonstrated in front of the French embassy in Niamey on Sunday, before being dispersed by tear gas, during a rally in support of the military putschists who overthrew the elected president Mohamed Bazoum in Niger. Before the tear-gas canisters were fired, a few soldiers stood in front of the embassy to calm the demonstrators. (Photo by AFP) (Photo by -/AFP via Getty Images)

Ambasadori francez merret peng në Nigeri

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se ambasadori i Francës në Niger dhe diplomatë të tjerë francezë “po mbahen peng në ambasadën franceze”.

Duke folur në një konferencë gjatë një vizite në rajonin e Cote D’Or të premten, Macron tha se “iu ndalua dërgimi i ushqimit” në ambasadën në Niamey dhe se ambasadori po ushqehej me “racione ushtarake”, raporton CNN, përcjell Telegrafi.

“Ambasadori Sylvain Itte nuk mund të dalë ai është person non-grata dhe atij i refuzohet ushqimi”, u shpreh Macron.

Pasi mori kontrollin e vendit të Afrikës Perëndimore në muajin korrik, junta ushtarake urdhëroi ambasadorin Itte të largohej nga Nigeri. Më vonë ia hoqën vizën dhe udhëzuan policinë që ta dëbonte.

Por diplomati mbeti në vend, sipas presidencës franceze, derisa autoritetet franceze përsëritën që nuk e njohin autoritetin e juntës.

I pyetur nëse do të punonte për kthimin e ambasadorit në Francë, Macron theksoi autoritetin e presidentit të rrëzuar të Nigerit, Mohamed Bazoum: “Unë do të bëj gjithçka për të cilën biem dakord me Presidentin Bazoum, sepse ai është autoriteti legjitim dhe flas me të çdo ditë”.

About Redaksia

Check Also

Pamjet me dron të largimit të grupit terrorist serb nga Manastiri i Banjskës

Agjencia e lajmeve Associated Press ka publikuar një video-incizim të grupit serb në Zveçan. Pamjet …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *