Dy modele të papajtueshme

Nga Iva V.GRILLO

Nuk e di se per çfare botekuptimi e ka fjalen kryeministri shqiptar kur thote se ka “divergjence botekuptimi” me Albin Kurtin, por ne qofte se per hir te argumentit i injorojme per nje moment qendrimet e tyre respektive politike, do te shikojme qarte si drita e diellit se sa larg jane nga njeri tjetri modelet e tyre njerezore dhe te komunikimit.

Kurti, te pakten ne komunikimin publik, reflekton dinjitet, vetepermbajtje, inteligjence, force, elokuence, modesti e sens humori te holle.

Keto tipare shkelqejne akoma me shume tek vihen perballe llafazanerise, mllefit, fodullekut, britmave, intrigave, genjeshtrave, mungeses se shtylles kurrizore dhe humorit te sforcuar dhe avdall te Rames.

Fakti qe dy kryeministra shqiptare nuk shihen dot sy me sy eshte nje fakt trishtues…do ishte mire te ishte ndryshe.

Por duke pare karakteristikat e tyre personale qe shfaqen ne komunikimin publik, kjo mosperputhje eshte mese e kuptueshme.

Jane dy modele njerezore fare te papajtueshme, dy drejteza te kitheta… dhe fatet e drejtezave te kitheta dihen…nuk kane gjasa te puqen gjekundi.

U bie barra shqiptareve te Shqiperise te ngrene steken sa me pare…

Mesimet po na i jep Kosova perdite.

Puna eshte a kemi sy per te pare…

#meAlbinin

#StopFarsesRama

About Redaksia

Check Also

Republika e Mafias

Nga Luçiano BOÇI Në një shkrim pa bujë por me plot kuptim një gazetar i …

Leave a Reply