Dokumentari i RAI3/ Mediat italiane: Presion i ri nga Rama pas akuzave për vëllain

Il Fatto Quotidiano

Kryeministri shqiptar Edi Rama nuk ndalet: pas deklaratave të furishme për mediat lokale dhe telefonatës së protestës ndaj drejtorit të RAI-t, Paolo Corsini, kryeministri shqiptar rikthehet për të sulmuar Report. Këtë herë ai e bën me një letër drejtuar “I dashur prezantues Sigfrido Ranucci” të postuar në profilin e tij X.

Rama shkruan “për të nderuar të vërtetën e nëpërkëmbur nga ai raport brutal”. Në qendër të kritikave ndaj kryeministrit shqiptar, siç dihet, është hetimi i Report për marrëveshjen mes Romës dhe Tiranës për emigrantët, i cili zbuloi se ndër personat kyç në marrëveshje është Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave në Shqipëri, Engjëll Agaçi, i cili në të kaluarën ka mbrojtur si avokat disa trafikantë shqiptarë droge në Itali. Transmetimi i RAI3 shpjegoi gjithashtu se si familja e Ramës, kryesisht vëllai i kryeministrit, luajti një rol themelor në marrëveshje.

Për kryeministrin shqiptar, “Report ka të drejtë të kritikojë qeverinë e vendit të tij duke e bombarduar, por nuk ka të drejtë ta bëjë këtë duke njollosur vendin tim dhe fjalën shqipe me shpifje”.

Rama konfirmon edhe telefonatën e tij drejtuar menaxherit të Rai-t, duke e cilësuar si një “telefonatë shumë civile” nga një “palë e dëmtuar nga veprimet e tij”. Ranucci-n e akuzon gjithashtu se ka folur në një kanal televiziv shqiptar (“i përfshirë edhe para Report në përhapjen e së njëjtës shpifje të importuar më pas në Itali nga Report”, shkruan kryeministri) ku prezantuesi theksoi se “do të kishte qenë më mirë nëse e kontaktoja drejtpërdrejt”.

“Këtu jam në kontakt të drejtpërdrejtë me të, por nën sytë e të gjithëve”, shkruan Rama i cili zgjodhi mënyrën e postimit në rrjetet sociale pasi me “të gjitha deformimet e fundit, nuk kam guxim të komunikoj me të pa dëshmitarë”.

Për sa u zbulua nga Report, Rama konteston “dokumentet gjyqësore” në lidhje me vëllanë e tij (“pasi jo vetëm nuk ekzistojnë, por pikërisht kjo është tashmë objekt i një ankimimi gjyqësor për shpifje këtu në Shqipëri”) dhe faktin se “Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave nuk i ishte përgjigjur kërkesës për sqarim”.

Kështu Edi Rama deklarohet “gati për të marrë pjesë në episodin e radhës të Report” por me një “kusht”: “Të bëhet live fjala ime, pasi nuk e fsheh frikën se pasi ta regjistroj me mirëbesim, do të përfundojë në grirësen e censurës suaj, duke pasur parasysh këto precedentë të rëndësishëm në të cilët ju fillimisht censuruat, më pas fyet pa bazë dhe në fund akuzuat për përsëritjen e modelit të Kremlinit kur, nëse ka ndonjë gjë, do të kishte arsye për të dyshuar të kundërtën”.

Ndaj Rama vazhdon të ushtrojë presion dhe thotë se pret një telefonatë nga Ranucci “duke ju siguruar – përfundon kryeministri shqiptar – se do të më gjejë shumë në dispozicion për të rënë dakord për përballjen tonë publike, të gjallë dhe pa pengje, gënjeshtër pas gënjeshtre, të vërtetë pas të vërtete, duke shpresuar të përmbyllim me një përqafim virtual të dashur me një det këndvështrimesh tona mbi vlerën e lirisë së informacionit, e cila siç e thatë me të drejtë është e paçmuar”./Il Fatto Quotidiano

About Redaksia

Check Also

Kalaja paralajmëron kallëzim tjetër në SPAK ndaj Erion Veliajt dhe Arli Naskës

Adriana Kalaja në cilësinë e Kryetares së Gjykatës së PD dhe aktivistes së Aleancës për …