4 vite nga shembja e Teatrit Kombëtar nga barbarët

Sot shënohen 4 vite nga shembja e godinës së Teatrit Kombëtar në Tiranë nga Rama-Veliaj.

Kujtojmë që të dielën e 17 majit 2020 fadromat rrëzuan muret e ndërtesës së vjetër ku shumë objekte me vlera artistike dhe shpirtërore përfunduan në një grumbull intertesh.

Gjithë kjo u pasua me protesta të shumta, përplasje, tensione dhe arrestime. Nuk ishin të paktë artistët që dolën kundër shembjes së kësaj godine, por barbarët pasmesnate dërguan fadromat dhe shkatërruan gjithçka.

Alenaca për Mbrojtjen e Teatrit dhe opozita kanë deklaruar se Teatri do të ndërtohet ashtu siç ishte dhe aty ku ishte!

About Redaksia

Check Also

Berisha për “Antena3 CNN”: Balla mik me Coldea, Agaçi ka firmosur kontratën që Coldea të jetë këshilltar i Ramës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, i cili një javë më parë zbuloi se ish-deputeti …