OKB njohu gjenocidin serb në Srebrenicë, Shehu: Arritje e rëndësishme!

Pasi OKB miratoi gjatë ditës së sotme rezolutën për gjenocidin e ndodhur në Srebrenicë, ka reaguar ish-ministri i Jashtëm dhe njëkohësisht deputeti i PD-së Tritan Shehu.

Përmes një postimi në Facebook, Shehu shkruan se kjo është një arritje shumë e rëndësishme për stabilitetin e paqen në rajon, si edhe një mesazh i qartë i ndërkombëtarëve për përgjegjësit e gjenocidit.

Sipas tij vendimi i sotëm është një konfirmim i drejtësisë së kërkesës së opozitës ndaj Kuvendit për një hap të tillë, njohjen dhe dënimin e gjenocidit serb në Kosovë.

Reagimi i plotë

OKB, Srebrenice: “E drejta vonon por nuk humbet”!

Miratohet Rezoluta per njohjen e denimin e Genicidit Serb ne Srebrenice, sot ne Asamblene e OKB me 84 vota pro, 19 kunder dhe 68 absenime.

Me dite perkujtimore 11 Korrik!

Nje arritje shume e rendesishme kjo per stabilitetin e paqen ne Rajonin tone, nje mesazh i qarte ky nderkombetar per pergjegjesit e tij.

Nje thirje kjo per ata, per ta pranuar ate te vertete tragjike historike, per te kerkuar ndjese per ato krime, si nje pjese e garancise per mos u perseritur.

Vendimi i sotem eshte nje konfirmim i drejtesise se kerkeses sone ndaj Kuvendit te Shqiperise per nje hap te tille per njohjen, denimin, e genocidit serb ne Kosove.

Per mbeshtetjen e Kosoves ne rrugen jo te lehte te nderkombetarizimit te ketij qenderimi.

Vendimi i sotem ne Asamblene e OKB tregoi se kjo eshte e mundur, se e verteta mund te triumfoje, pra dhe e verteta e tragjedise ne Kosdove ne vitet 1998-99.

Vendimi i sotem eshte dhe nje “shuplake” per maxhorancen tone, e cila ka bllokuar qellimshem, si servile e Vucic, cdo tentative per denuar ato krime ne Kosove.

About Redaksia

Check Also

Argita Malltezi: Pas rikthimit të vulës, demokratët po rikthehen në PD

Argita Malltezi ka komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit e cila riktheu vulën dhe logon …