Vokshi: SPAK të hetojë Ramën për skandalin

Nga Albana VOKSHI

Skandali me publikimin e pagave, vijim i #skandalit të #patronazhistëve!

Janë të njëjtat lista, ato të #pazronazhistëve!!

Janë prodhuar, shpëndarë me urdhër të Edi Ramës. Janë përdorur nga të gjitha shtabet e kandidatëve të PS gjatë fushatës elektorale.

Me këto lista i është bërë presion e janë shantazhuar bizneset, punonjësit e tyre, punonjësit e administratës, mjekët, infermierët, mësuesit…të gjithëve…

E kam denoncuar që para zgjedhjeve të 25 prillit përdorimin e të dhënave personale: numrin e kartës së identitetit, email, numrin e celularit, adresa e shtëpisë, vendi punës, paga, mjeku familjes, check up, shkolla e fëmijëve, mësuesit e fëmijëve etj etj etj.

A mendoni që një operacion i tillë i grumbullimit të të dhënave nga të gjitha institucionet do të bëhej pa urdhër të Edi Ramës?

Janë të njëjtat lista! Ato të patronazhistëve!!!
Mbledhja dhe përpunimi i të gjitha të dhënave personale të të gjithë votuesve, është #kriminale!

Jo vetëm është në shkelje të:
– Kushtetutës, që garanton mbrojtjen e të dhënave personale
– Ligjit për mbrojtjen e të dhënave personale shqiptare;
– Konventa Europiane e të Drejtave të Njeriut që detyron shtetet që e kanë firmosur

Por hartimi i këtyre listave të patronazhistëve, është #kriminal pasi cdo qytetar, cdo votues, cdo familje shqiptare është vulnerabël, është e rrezikuat përballë shtetit, bandave, krimit…

#SPAK duhet të fillojë hetimin nga Edi Rama.

Nëse #SPAK do kishte reaguar prej kohësh, që kur denoncuam sistemin e patronazhistëve, shqiptarët sot do të ishin më të mbrojtur.

 

About Redaksia

Check Also

Lajthit Rama, urdhëron shoqërimin e 3 të miturve në komisariat pse nuk i buzëqeshën!

Një situatë sa skandaloze dhe sa e rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në zonën …

Leave a Reply