Sot përvjetori i lindjes së Mandelës shqiptar

Nga Bujar LESKAJ

Në 18 janar 1935 lindi Pjetër Arbnori, intelektuali shkrimtari, përkthyesi; Mandela shqiptar i Ballkanit, qëndrestari antikomunist.

Pjetër Arbnori i përkiste një plejade politikanësh të rrallë, të cilët nuk bënë kurrë kompromis me të keqen.

Idealet dhe bindjet e tij demokratike nuk i tradhtoi kurrë pavarësisht vuajtjeve, persekutimit e viteve të burgut në Burrel.

Si bashkëthemelues i Partisë Demokratike në Shkodër dhe si kryetar Kuvendi ai ka lënë gjurmë, sidomos me qëndrimin e tij të urtë, dinjitoz e me integritet.

Pjetër Arbnori ka shkruar disa vepra e ka përkthyer shumë të tjera, shumicën e tyre gjatë viteve të burgut. Por ashtu si shumë intelektualëve të tjerë iu përvetësua padrejtësisht shumica e autorësisë së përkthimeve.

Arbnori ka shkruar disa vepra, si: “Shtëpia e mbetur përgjysmë”, “Kur dynden vikingët”, “Bukuroshja me hijen”, “E bardha dhe e zeza”, “E panjohura”, “Vdekja e Gebelsit”, “Letër nga burgu”, etj.

Nderim për Të dhe detyrim për ne të ndjekim, vlerësojmë dhe të mësojmë nga jeta, vepra, integriteti e mendimi i tij!

About Redaksia

Check Also

Greqia pubikon skandalin: Gjyqtarja Irena Gjoka e dënuar në Greqi për falsifikim dokumentesh

Shkrimi i plotë i gazetës më të madhwe greke, “Ta Nea” Gjyqi i kryebashkiakut të …

Leave a Reply