Presidenti Zelensky: Populli i Ukrainës po lufton me heroizëm, Rusia do të detyrohet të flasë me ne!

Në mesazhin e tij me video drejtuar popullit ukrainas të premten, herët në mëngjes, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se “herët a vonë, Rusia do të duhet të flasë me ne për përfundimin e këtij operacioni ushtarak, për përfundimin e këtij pushtimi dhe sa më shpejt të fillojë kjo bisedë, aq më pak humbjet e Rusisë do të jetë.”

Duke folur me nota sfiduese edhe pse forcat ruse po përparojnë në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, Zelensky tha: “Ne jemi në tokën tonë, ne kemi të vërtetën, ato nuk mund të shkatërrojnë karakterin tonë. Raketat ruse ‘Kalibr’ janë të pafuqishme kundër lirisë sonë”.

Zelensky gjithashtu përshëndeti protestat në Rusi kundër pushtimit.

“Për të gjithë qytetarët e Federatës Ruse që po dalin për të protestuar, dua t’ju them se ne po ju shohim. Kjo do të thotë se na keni dëgjuar,” tha ai.

Të enjten, protestuesit kundër luftës mbajtën demonstrata të vogla në të gjithë Rusinë, sipas mediave të pavarura dhe organizatave monitoruese – edhe pse ata u arrestuan dhe policia kërcënoi se do të shpërndante turmat me forcë fizike.

Rusia i ndalon demonstratat pa leje, por rusët mund të organizojnë protesta individuale me një person.

Deri në mbrëmjen e së enjtes me orën e Moskës, të paktën 1,237 persona ishin arrestuar në të paktën 44 qytete në të gjithë Rusinë, raportoi grupi i pavarur i monitorimit OVD-Info.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky lëshoi ​​një video-mesazh të ri të premten në mëngjes, duke kërkuar rezistencë ndaj pushtimit rus dhe duke kritikuar aleatët e Ukrainës për herë të dytë në vetëm pak orë.

“Këtë mëngjes, ne po mbrojmë vendin tonë të vetëm. Ashtu si dje, vendi më i fuqishëm në botë e shikonte nga distanca,” tha ai në një video në Facebook, duke iu referuar Shteteve të Bashkuara.

“Rusia u godit me sanksione dje, por këto nuk janë të mjaftueshme për të larguar këto trupa të huaja nga toka jonë. Vetëm përmes solidaritetit dhe vendosmërisë mund të arrihet kjo.”

Zelensky shtoi se populli ukrainas po vazhdon të rezistojë, “duke demonstruar heroizëm të vërtetë. Armiku u ndalua në shumicën e drejtimeve. Ka luftime që po zhvillohen … Ne nuk do të lodhemi.”

“Lufta e gjithanshme”: Zelensky hapi fjalimin e tij të shkurtër duke thënë se ishte “mëngjesi i dytë i luftës gjithëpërfshirëse”.

Në orën 4 të mëngjesit, forcat ruse vazhduan të lëshonin sulme me raketa në territorin e Ukrainës. Ata thonë se kanë në shënjestër vetëm objektet ushtarake, por këto janë gënjeshtra. Në fakt, ata nuk e dallojnë se në cilat fusha veprojnë”, tha Zelensky.

“Në qiellin mbi Kiev (sot mëngjes), pati bombardime. Pati një zjarr në një ndërtesë banimi. Sulme të tilla në kryeqytetin tonë nuk kanë ndodhur që nga viti 1941.”

Kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko tha në një postim në Twitter të premten në mëngjes se tre persona u plagosën, njëri prej të cilëve është në gjendje kritike “si rezultat i një rrënoje nga një raketë që goditi ndërtesën e banimit 7-A në rrugën Koshitsya”.

About Redaksia

Check Also

JD Vance: Soros dhe Obama vendosën të heqin Biden dhe të caktojnë Harrisin! Ky është kërcënim për demokracinë

Senatori JD Vance, i përzgjedhur si kandidat për zëvendëspresident nga republikanët, deklaroi në mitingun e …

Leave a Reply