Turqia i kërkon Rusisë armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë

Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, i ka kërkuar homologut të tij rus, Sergei Shoiku armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë.

Akar ka kërkuar që për shkaqe humanitare nevojitet një armëpushim dhe këtë ia ka përcjellur homologu rus, shkruan The Guardian.

Në një telefonatë, Akar i tha Shoigut se, Turqia do të vazhdojë përpjekjet për paqen rajonale dhe dërgesat e ndihmave humanitare, njofton ministria turke e Mbrojtjes.

Turqia vend anëtar i NATO-s, kufizohet me Ukrainën dhe Rusinë në Detin e Zi dhe ka raporte të mira me dy vendet.

Të hënën Turqia deklaroi se ka kërkuar nga shtetet që të mos kalojnë nëpër ngushticat e saj për në Detin e Zi nën paktin e vitit 1936, duke kufizuar kalimin e disa anijave luftarake ruse.

About Redaksia

Check Also

Lamtumirë e fundit për liderin e opozitës ruse

Është përcjellë për në banesën e fundit lideri i opozitës ruse, Alexei Navalny, në Maryino …

Leave a Reply