Rama mbush arkën e Rusisë! EurActiv: Janë dyfishuar importet

Importi i grurit nga Rusia drejt Shqipërisë është dyfishuar që kur Rusia pushtoi Ukrainën, raporton portali i Brukselit, EurActiv.

“Pas pushtimit rus, i cili u pasua nga raportime për mizori dhe krime lufte masive, BE vendosi katër grupe sanksione ndaj vendit dhe po shqyrton paketën e pestë”.

“Megjithatë që nga marsi, Shqipëria ka importuar rreth 10 mijë ton grurë nga Rusia, krahasuar me 5 mijë ton në mars të vitit 2021, një rritje me 100 përqind”.

“Shqipëria ka rritur jo vetëm konsumin e drithit rus, por ka rritur edhe fluksin e parave në arkat ruse.

Në fillim të luftës kishte frikë se mund të kishte mungesë gruri në vend. Përfaqësuesit e industrisë deklaruan se do blinin produktet e kërkuara jashtë Rusisë dhe pjesërisht jashtë Ukrainës. Në vend shpërthyen protesta, me dhjetëra protestues të arrestuar dhe burgosur si pasojë,” shkruan agjencia.

About Redaksia

Check Also

Eksperti nga Britania jep shifrën e frikshme: 460 milionë euro vijnë cash nga Britania në Shqipëri

Andi Hoxhaj, pedagog në “University College London” duke komentuar vizitën e David Cameron, Sekretarit të …

Leave a Reply