White House Deputy Press Secretary Karine Jean-Pierre is introduced by current White House Press Secretary Jennifer Psaki as President Joe Biden's next White House press secretary at the White House in Washington, U.S., May 5, 2022. REUTERS/Kevin Lamarque

Biden zgjedh si zëdhënëse një homoseksuale, ish-nënpunëse të Soros

Zëdhënësja kryesore e Biden do të largohet nga Shtëpia e Bardhë javën e ardhshme

Epoka e Jen Psaki në dhomën e konferencës në Shtëpinë e Bardhë do të përfundojë javën e ardhshme, pasi sekretarja e shtypit e Presidentit Joe Biden do të zëvendësohet nga zëvendësja e saj pasi thuhet se ajo do marrë një pozicion në MSNBC.

Karine Jean-Pierre do marrë postin e sekretares së shtypit më 13 maj, njoftoi Biden të enjten. Ajo është shpallur si Sekretarja e parë homoseksuale e parë e shtypit e Shtëpisë së Bardhë dhe gruaja e parë me ngjyrë që mban këtë pozicion.

Raportet muajin e kaluar se Psaki po negocionte një marrëveshje për një punë në MSNBC ngritën shqetësime për etikën, si dhe frikën midis gazetarëve në NBC News se prania e saj në median simotër do të ‘njolloste’ besueshmërinë e markës.

Jean-Pierre është një këshilltare për një kohë të gjatë e Bidenit, pasi ka punuar në fushatën e tij presidenciale ndërsa ka qenë staf i tij kur ai ishte zv. president nën Barack Obama.

Ajo kishte një periudhë si analiste politike në MSNBC dhe punoi si shefe e marrëdhënieve publike në MoveOn.org, një grup aktivist i krahut të majtë që financohej pjesërisht nga miliarderi George Soros. E lindur në Martinikë dhe e rritur në Nju Jork, ajo gjithashtu ka punuar në fushatat presidenciale të Obamës. /hashtag.al

About Redaksia

Check Also

Votimi/OKB njeh gjenocidin në Serbenicë, Vuçiç mbulohet me flamurin e turpit

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka miratuar rezolutën që njeh gjenocidin në Srebrenicë. …

Leave a Reply