Masakra e Srebrenicës, Berisha dënon aktin makabër: Vuçiç, frymëzuesi kryesor!

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka reaguar në rrjete sociale në ditën e nderimit të viktimave të Srebrenicës. 27 vite më parë u shënua gjenocidi serb ndërsa Berisha shprehet se dënon me forcë aktin makabër të forcave që kryen këtë barbari.

Berisha dënon qëndrimin aktual të Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç të cilin e quan frymëzues të gjenocidit të Srebrenicës.

Reagimi i plotë i kreut të PD, Berisha

Sot dita e nderimit të viktimave të Srebrenicës!

Të dashur miq, sot është dita e nderimit të viktimave të barbarive, genocidit serb në Srebrenicë.

27 vite më parë, forcat ushtarake dhe milicia e serbëve të Bosnjës, së bashku me njësi paramilitare dhe policore të ardhura nga Serbia, nën komandën e gjeneralit famëzi, Ratko Mlladiç, vranë, masakruan në genocidin më të tmerrshëm të pas Luftes së Dytë Botërore në Europë, 8 mijë femijë, gra, burra, myslimanë boshnjakë, vetëm e vetëm se i perkisnin një tjetër etnie dhe besimi fetar.

Duke shprehur nderimin më të thellë për viktimat e genocidit serb në Srebrenicë, dënoj me forcë aktin makabër të forcave që kryen këtë barbari të tmerrshme.

Dënoj gjithashtu edhe qëndrimin aktual të Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i cili me thirrjen e tij “për çdo serb të vrarë të vriten 100 myslimanë”, është një frymëzues kryesor i genocidit të Srebrenicës, vendi i të cilit është në bankën e akuzës në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës. sb

Mund të jetë një imazh i monument dhe natyra

About Redaksia

Check Also

Gazetarja denoncon skandalin tjetër/Drejtorët i dhanë vetes tenderin për prishjen e 22 pallateve

Ola Xama ka qenë e ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, ku foli …

Leave a Reply