Trump: FBI më ka vjedhur pasaportën, ta kthejnë urgjent!

Donald Trump kërkoi “me respekt” në platformën e tij sociale “Truth” për “kthimin e menjëhershëm” të disa dokumenteve të sekuestruara nga FBI në kërkimin e tij në Mar-a-Lago.

Një post që nuk ka asnjë vlerë ligjore por që shërben për të mbajtur presionin mbi Byronë.

Dokumentet e klasifikuara tani në duart e Fed gjithashtu përfshijnë dokumente që lidhen me çështjet e sigurisë kombëtare, duke përfshirë armët bërthamore.

Deri më tani, vetëm disa dokumente në lidhje me urdhrin e kërkimit dhe materialet që agjentët e FBI-së morën nga vila e Trump në Palm Beach më 8 gusht janë vënë në dispozicion të publikut.

Kërkesa në gjykatë u bë nga Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Merrick Garland, dhe nuk mori asnjë kundërshtim nga avokatët e ish-presidentit.

Nga ato dokumente rezultoi se agjentët morën nga Mar-a-Lago 20 kuti me materiale, që përmbanin ndër të tjera njëmbëdhjetë dosje me dokumente të klasifikuara, nga të cilat katër të shënuara si “tepër sekret”, tre si “dokumente të klasifikuara” dhe tre si ” informacion konfidencial”.

Ndërkohë, FBI-ja i ka kthyer tashmë Donald Trumpit tre pasaportat e konfiskuara gjatë kontrollit të banesës së tij në Mar-a-Lago, shkruan Politico, duke saktësuar se dy kishin skaduar.

Faqja zbulon gjithashtu se ish-presidenti është i intriguar nga ideja e një udhëtimi në Skoci për të vizituar një nga klubet e tij të golfit në fund të verës – do të ishte i pari jashtë shtetit që kur u largua nga Shtëpia e Bardhë.

About Redaksia2

Check Also

Izraeli rrëzon dronët dhe raketat e sulmit nga Irani, çfarë do të ndodhë

Irani lëshoi drone shpërthyese dhe gjuajti raketa kundër Izraelit të shtunën vonë në sulmin e …

Leave a Reply