Luiza Gega shpallet kampione e Europës në 3000 metra me pengesa

Luiza Gega është kampione e Europës në garën e 3000 metrave me pengesa.

Atletja shqiptare hyri në histori me këtë arritje të jashtëzakonshme në kampionatin që po mbahet në Mynih të Gjermanisë.

Kampionia shqiptare shkoi në finale pasi përfundoi e para edhe garën kualifikuese në baterinë e saj.

Edhe në garën e mbrëmjes së kësaj të shtune, ajo pati një ritëm të mirë duke përfunduar me kohën 9 minuta 11 sekonda e 31 të qindtat dhe duke shënuar edhe rekord për kampionatin europian.

Gega e përmirësoi me 6 sekonda kohën e rekordit që mbahej nga rusja Zaripova që prej vitit 2010.

About Redaksia

Check Also

Kamioni merr zvarrë qytetarin në mes të Tiranës

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në Bulevardin “Gjergj Fishta” në Tiranë. Raportohet se …

Leave a Reply

Your email address will not be published.