Globalistët dhe Amerika

Nga Redin HAFIZI

Dikur kam lexuar se antiglobalistet jane kthyer ne globalistet me te zjarrte. Perse ka ndodhur kjo? Te gjithe i kemi faktet se e majta internacionaliste ishte shume e dhunshme ne mbrojtjen e idese se parimet e lirise dhe te drejtave te njeriut shpesh imponoheshin nga Amerika edhe me forcen e armeve, forcen e ushtrise me te forte ne bote. Vetem Amerika e kishte kete te drejte pasi ka kushtetuten me te mire ne bote dhe moton universale kur cdo gje e bejme pasi besojme ne Zot. Ky eshte globalizmi me i vertete, nje komb nen kontrollin e Zotit.

Antiglobalistet e djeshem, sot jane kthyer ne globaliste dhe Ameriken po e perdorin permes forces, por jo parimeve. Sot kerkohet nje hegjemoni Amerikane. Sot komunistet jane ne veprim per te vertetuar se Amerika eshte ne stadin e imperializmit, pra degradimi i fuqise se parimeve te lirise.

Te majtet ekstreme erdhen ne pushtet ne USA me presidencen Obama. Miku i tij, kryebashkiak i Chicago, Rahm Emanuel ka qene i akuzuar per dhune ndaj sistemit te shtetit dhe demokracise. Ai sot eshte Ambasador ne Japoni. Gjithcka ndryshoi kur e majta fitoi. Ishte presioni gjate Presidences se George W. Bush qe toleroi ne degradimin e sistemit te balancave ne USA. Mos harroni se ne te gjithe boten beheshin protesta kunder Amerikes. Ishte koha kur Amerika kishte nisur trupat ne Afganistan dhe Irak. Luftera qe nuk i duheshin askujt, por ekstremi i majte i perdori per te ngritur protestat e tyre kunder Amerikes si lider boteror.

Anarkistet ne Shqiperi nisen te levizin. Ne DASH ata kane mbeshtetes. Hillary Clinton dhe familja e saj mbahen si njerezit me te korruptuar ne pushtet. Ata jane politikanet qe u kercenuan nga George Soros permes lobistit Podesta. Ka qene ky momenti kur Amerika ra dhe u kap nga mafia Soros, mafia Antiamerikane. Per te gjithe qe nuk e kuptojne Ameriken, mund te them se USA eshte pushtet i qytetarit dhe jo pushtet i politikes.

Amerika eshte e para do te thote se jane Amerikanet te paret e jo politika e Amerikes. Amerika nuk mund te mbeshtese teorite globaliste, pasi Amerika eshte antiinternacionaliste, antikomuniste dhe jep mesazhin e lirise se individit. Nuk ka centralizim per qytetarin Amerikan. Centralizimi erdhi me korrupsionin ne politike dhe kjo nuk eshte Amerika, por politika Amerikane qe sot perdoret nga elita e korruptuar.

Ne viziten e tij ne Shqiperi, Presidenti Bush pati pritjen me te ngrohte. Europa e majte atehere e kundershtonte me antiglobalistet qe jane bere sot globaliste. Ishte Erion Veliaj qe beri gjithcka qe ajo vizite te deshtonte. Ishte Veliaj qe deklaroi se Presidenti Amerikan ne Tirane u prit vetem nga disa “Maloke”. Eshte Veliaj anarshisti dhe partneri i antiglobalisteve te djeshem qe jane kthyer ne globalistet e sotshem.

Globaliste antiglobalist eshte vetem politike. Qytetaret jane te paret dhe jo hegjemonia e nje shteti. Nese ne kemi qeverri te korruptuar dhe ankohemi per kete tek nje qeverri tjeter. Çfare mund te bejme kur te kemi nje qeverri te korruptuar boterore? Amerika ka kushtetute, bota nuk ka kushtetute dhe aq me keq Shqiperia qe e ka kthyer kushtetuten ne leter higjenike.

About Redaksia

Check Also

Guxim për të fituar

Nga Oerd BYLYKBASHI Më 11 dhjetor 2021, në Kuvendin madhështor të Partisë Demokratike sanksionuam për …

Leave a Reply

Your email address will not be published.