Rrjepacuku dhe lamashi Tao Balla vazhdon lehjen

Nga Bejdo Malo

Tiranë më 13 shtator 2022

Lamashi Balla kërkon ti merrë rolin Arben Krajës dhe ti imponohet SPAK dhe vazhdon lehjen për për Berishën. Ai ka dalë në media dhe ka deklaruar sot më 13 shtator se: “Unë kam kallëzuar nga SPAK kompleksin Partizani. Deklaratat e politikanëve nuk kanë të bëjnë me shkelje të pavarësisë. Është e vërtetë që pas shumë insistimi kam dhënë deklarimet e mia dhe nga ai moment kam kuptuar që të paktën për kompleksin Partizani ka marrë deklarimin tim”. Ky lamash që ka ngrënë supën e prishur të Prestigje, përgojon familjet më të nderuara të Tiranës. Le ti marrim me radhë këto që thotë rrjepacuku Tao Balla. SPAK, ka parë tërë dosjen e privatizimit të ish-klubit “Partizani” dhe e kjo dosje është e pastër si drita e diellit. S’ka asnjë lidhje me Berishën.

Dosja në të gjithë fashikujt e saj ka tërë procedurat korrekte të ndjekura sipas ligjit dhe është pafytyrësi që një fshatari nga Librazhdi u bie më qafë familjeve elitë të Tiranës pronare të ligjshme me tapi mbi 400 vjeçare. O Taulant zgjyra që vjen nga një fshat i humbur i Librazhdit, si s’të vjen rëndë që përgojon vend e pa vend familjet, Begeja, Saliaga, Llagami, Alimemeti dhe Vaqarri. O tyç janë familjet që kanë themeluar Tiranën dhe pronat i kanë vënë me sakrificë duke qënë atoktonë dhe në këto prona kanë lindur brez pas brezi. Ky rrjepacuk Librazhdi e ka marrë përgjigjen e duhur.

Asnjë provë s’ka Tao Balla, përveçse akuzave banale, të ndërtuara mbi thashetheme. Muhabete kafeneshë. Asnjë dokument. Zero shkelje në privatizimin e ish-klubit “Partizani”. Në dosje ndodhet vendimi i rregullt të njohjes së pronës të trashëguar në shtatë breza të familjeve Vaqarri, Begeja Saliaga, Llagami, Alimemeti, kthimit të saj sipas ligjeve në fuqi, akteve noterjalë shumë ligjore të hartuara me përgjegjësi për zbatimin e vendimit të Komisionit të Kthimit të Pronave si dhe hipotekën e rregullt të pronës nga familjet. Të gjitha instutucionet madje dhe Bashkia e Tiranës i janë përgjigjur SPAK-ut dhe në materjalet e derguara s’ka asnjë provë.

Por Tao s’pushon së lehuri as sot. Tmerrohet nga Berisha dhe sulmon familjet elitë të Tiranës.

Tao rrjepacuku janë mbi 20 vendime dhe shumë korespodenca të cilat janë trsaparente të rregullta me vula apustile. Për të ashtuquajturën akuzë të Tao Ballës për privatizimin e ish-Klubit Partizani, është zbardhur dhe një herë e vërteta. E vërteta ligjore për pronarët. Një gjë është thelbësore. S’ka shpërdorim detyre fare ka zbatim ligji me përpikmëri. Çdo fjalë që thotë Tao, është një mashtrim një diversion ndaj SPAK-ut, një sulëm politik për Sali Berishën për Arbi Malltezin i cili denoncon çdo ditë aferat e Tao dhe kompani. SPAK-u e ka të vërtetën në dosje të pastër si drita e diellit. Dosja e plotë që ka dhe SPAK-u në dorë e hartuar brenda të tëra ligjive të shtetit shqiptar para noteres Ruko Sako është plotësisht e pastër.

Sot Tao e ka mësuar dhe zyrtarisht se ish-klubi sportiv Partizani s’ka asnjë shkelje dhe i bën diversion SPAK-ut. Ç’është ky palaço. Po Ambasada se shikon këtë ndërhyrje që shkel reformën në drejtësi. Në dosje egzistojnë dokumentat e njohjes dhe kthimit të pronave, por dhe tërë paratë e paguara me fatura trasparente për çdo banor që është kompesuar shtëpinë. Janë 100 herë më shumë pagesa se sa mendon Tao Balla. Familjet, Vaqarri, Begeja Saliaga, Llagami, Alimemeti dhe firma Kontakt janë emblema e Tiranës. Kanë pronën e tyre të ligjshme dhe prona është kthyer si një pronë e ligjshme. Tao e di që langot e medias do të lëshoheshin sot me lajme ndaj mori rolin e SPAK. Broçkullat e Taos janë nul juridikisht, dhe SPAK-u e di mirë. Qeveria e Berishës është treguar shumë korrekte me “Partizanin”. E kompesoi me trefishin e sipërfaqes që ju kthye pronarëve të ligjshëm. Ajo i dha Partizanit ish-Brigadën Logjistike që është ndërtuar një stadium të madh dhe modern dhe shumë fusha sportive, ambjente zyra dhe infrastrukturë tjetër por që mbetet dhe gjysma e tokës pyll, lule për kullotë dhe kafshë të egëra.

Tao dhe shpura e tij llumbhane i bien tamburasë. Dosja është e pastër si drita e diellit. Le të shikojnë që nga rrënja 400 vjeçare e familjes Vaqarri Begeja, Saliaga, Alimemeti Llagami. Një kopje është tek Komisioni i Kthimit të Pronave, të cilën e zotëron dhe SPAK-u një kopje e dosjes tek Hipoteka Tiranë, një kopje në Bashkinë e Tiranës, një kopje në Prefekturë dhe një kopje tek noterja Ruko Sako. Ndaj qepe gojën o frymë e qelbur Tao.

Dy fjalë për kompaninë Kontakt të kujtojmë o Tao

Kompania e ndërtimit Kontakt për plot 21 vjet, është një kontribues kryesor dhe lider për ndërtimin e projekteve me rëndësi të lartë për komunitetin dhe biznesin në vend. Ajo ndërton kryesisht në kryeqytetin e Shqipërisë, në Tiranë por gjatë viteve të fundit ajo ka bërë ndërtime të përsosura dhe në një numur të madh qytetesh të Shqipërisë të cilat kanë parë ngritjen e rezidencave të banimit, njësive tregëtare, dhe projekteve me qëllime utilitare e shoqërore të projektuara ndërtuara dhe financuara nga kompania Kontakt. E themeluar në vitin 1999, Kontakt është një shoqëri me përgjegjësi të kufizuar me një ortak të vetëm.

Kontributi Kontakt, nuk vjen vetëm përmes ndërtimit por dhe punësimi mbetet një hallkë e rëndësishme e vizionit të kompanisë. Janë plot 100 bashkëpuntorët më të ngushtë të administratës si inxhinjerë, ndërtimi, arkitektë, financierë, juristë, dizanjer dhe agjentë terreni të cilët menaxhojnë me rigorozitet dhe ndjekin zbatimin e detajeve të çdo projekti. Zhvillimet e fundit teknologjike të sektorit të ndërtimit bëjnë që KONTAKT të kthehet një ndër emrat më të besuar “Made in Albania”. Diferenca që Kontakt ka bërë në tregun vendas lidhet me faktin se kompania përgjigjet çdo ditë për mirëmbajtjen e objekteve që ndërton duke i kthyer këto projekte ndër më konkuruesit në treg. Kontakti nis projektin e ri në Tiranë tek Bulevardi i Ri.

Mjafton një telefonatë në 0684049444. Po aahtu tek 21 dhjwtori kompleksi Mabet i përbërë nga apartamente me Izolim, fasada të ventiluara, hapësira të gjelbërta dhe pedonale. Po ashtu kompleksi Mangalem 21 tek Ali Demi. Është nkë tjetër investim i kompanisë Kontakt shumë utilitar. Veçojmë një fakt domethënës që firma Kontakt dhe pesë familjet Vaqaeri, Begeja, Alimemeti, Llagami dhe Saliaga nuk kanë nxjerrë aanjë banor iformal. Firma kontakt ka strehuar 43 familje duke u dhënë 2500 metra ndërtim në apartamente.

Te pyetur se pse i dhane banoreve informale apartamente banimi ne nje kohe kur pronaret kishin edhe token te tyren, edhe objektet i blene nga shteti per 800,000 usd, familjet pronare perfshi Xhim Begejen, Abi Malltezi dhe Fatmir Bektashi thane se se pari ata njerez vec nje hall i madh mund ti bente te jetonin ne ato kushte. Prandaj nese do nxirreshin ne rruge pa pasur ku te fisnik koken ate gje Zoti kurre nuk do ia bente Hallall. Se dyti aty gjeten njerezit me te afert te brezit te pare te pronareve, Psh. Zj. Ndreu qe banonte ne menyre informale ne ish dhomat e zhveshjes kish qene si moter e Jalldiz Begeja-Sefa gjate kohes qe kjo ish internist ne Saver te Lushnjes. Jalldiz Begeja nuk jeton me por do dukej sikur po i dhunonim kujtimin dhe amanetin e saj.

About Redaksia

Check Also

Rama udhëron arrestimin e zyrtares së lartë për të sfumuar skandalin e lirimit të Tahirit

Sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, Joana Duro është arrestuar ditën e sotme. Burime bëjnë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *