Prime Minister of Montenegro, Milo Djukanovic during the joint press point with NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen.

Gjukanoviç: Ballkani i Hapur është kthim në Serbinë e Madhe nën ombrellën e Rusisë

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç ka lëshuar akuza ndaj nismës së Ballkanit të Hapur dhe synimeve të qeverisë në largim të Dritan Abazoviç për t’u bërë pjesë e saj.

Në deklaratën e tij të fundit, kreu i shtetit malazez u shpreh se anëtarësimi i Malit të Zi në “Open Balkan” është kthim në ‘Serbinë e Madhe’

“Është një agresion i poshtër që donte ta nxirrte Malin e Zi nga plejada politike evropiane dhe euroatlantike dhe ta kthente nën ‘Serbinë e Madhe’, nën ombrellën e sigurisë së ‘Rusisë së Madhe’”, u shpreh Gjukanoviç.

Ai shtoi se Qeveria e Malit të Zi, në krye me Dritan Abazoviç-in, ka komprometuar Malin e Zi si vend anëtar i NATO-s përmes rrjedhjes së pakontrolluar të të dhënave të sigurisë.

“Gjatë periudhës së fundit, ne pamë përpjekjet e dëshpëruara të qeverisë së re për të çmontuar plotësisht sistemi i sigurisë, duke përfshirë Agjencinë Kombëtare të Sigurisë si institucionin më të rëndësishëm të sistemit të sigurisë, për të ruajtur rrjetin serbo-rus në Mal të Zi dhe për të mbrojtur përfaqësuesit e qeverisë së re nga keqbërjet e tyre kriminale”, nënvizoi Gjukanoviç.

About Redaksia

Check Also

BIRN: PS kundër hetimit parlamentar të Ilir Beqjas për PPP-të në shëndetësi

Mazhoranca socialiste ka kundërshtuar të premten në Konferencën e Kryetarëve kërkesat e opozitës për ngritjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *