Rama nuk guxon të permendë “Ballkanin e Hapur”!

Nga Tritan SHEHU

As e shqiptoi Kryeministri edhe gjate konferences me Zj. Von der Leyen, “Ballkanin e hapur”!
Ndersa pak kohe me pare nuk linte rast pa i “thurur lavde”, edhe kur partneret e evitonin totalisht kete.
Mire beri qe e “haroi” tashme.
Por se pari ai duhet te pergjigjet per demet e renda te krijuara nga ai.
Ato te natyres politike, ndaj Kosoves, apo te tilla si percarese e larguese nga BE ne terresi per Rajonin.
Por dhe per pasojat terresisht negative ekonomike me mareveshjet oskure, qe ai ka firmosur per kete inisiative te Vucicit per dominimin serb.
Ne fakt nuk e ka permendur prej disa javesh ate term te huazuar nga analet serbe, edhe gjate Samitit te kaluar BE-Ballkani Perendimor.
Jam i bindur se nuk do ta permendi as gjate Samitit shume te rendesishem, qe do te mbahet ne Tirane.
Pikerisht sepse projektet e Brukselit, Procesi i Berlinit etj te asaj natyre, shenojne fundin e aventurave te tilla e te rrezikeshme si “Ballkani i Hapur”:
Dhe te mendosh se pak kohe me pare, ne ate te ashtuquajtur Samit te Beogradit ai vecse e “ngriti ne qiell”, duke insultuar nderkaq aty BE e Perendimin ne terresi.
Dhe ne ate rruge pa krye ku u fut nen udheheqjen e Vucicit, fatkeqesisht terhoqi edhe ndonje Minister te Jashtem te ndonje vendi partner.
Se paku keta te fundit duhet tashme te thone ndonje fjale keqardhje publikisht, per sa u perfshine!

About Redaksia

Check Also

A po e pastron Ballën nga TIMS Taulanti?!

Nga Basir ÇOLLAKU Skandali i 2 gushtit 2023 ku u plaçkitën dhunshëm të dhëna sigurie …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *