Rama: Pa Rusinë dhe Kinën ne nuk do të kishim mbijetuar…

Kryeministri Edi Rama, ka marrë pjesë në Forumin e Paqes në Paris me ftesë të presidentit Emmanuel Macron.

Rama foli për luftën në Ukrainë, por gjithashtu u ndal edhe pandemia e COVID-19.

“Është një ide me rrënjë në Francë. Kur ideja u rihodh sërish për diskutim shumë vende menduan se kjo ishte për ti shpëtuar thirrjes gjeopolitike për të zgjedhur BE, por sa më shumë koha kalonte provohet se kjo ishte një ide e shkëlqyer.. Unë e mbështes e pamë të shpaloset pasi nisi lufta, e përjetuam tek pandemia që na dëshmoi me shumë kosto dhe mungesa e kësaj ure lidhëse mund të shkaktojë tragjedi. Për një kohë të gjatë dëgjonim moton se duhet të punonin me Ballkanin Perëndimor, duhet të punojmë me këto vende ata krijojnë probleme, ne e bëjmë këtë sepse në të kundërt Kina, Turqia do të fusin duart në rajon…Por çfarë ndodhi? Pa Kinën Rusinë, Turqinë ne nuk do t’i kishim mbijetuar valës së parë të COVID sepse vaksinat nuk erdhën nga BE por nga këto tre vende”, tha Rama.

About Redaksia

Check Also

Protesta, Berisha përshëndet liderët europianë: Garantojmë siguri të plotë miqve tanë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e konsideroi si antikushtetues dhe të diktuar nga Edi Rama refuzimin e …

Leave a Reply

Your email address will not be published.