Mediat e huaja: Dhjetëra mijëra u mblodhën kundër korrupsionit dhe varfërisë

Protesta e opozitës mbrëmjen e djeshme ka marrë vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Duke nisur nga mediat e vendeve fqinj si Protothema, Zogula dhe duke vazhduar në agjensitë më të mëdha botërore si Reuters dhe Associated Press, të gjitha mediat kanë pasqyruar ngjarjet e të shtunës pasdite në Shqipëri. Në artikullin e shkruar nga Associated Press dhe më pas i ribotuar nga Aljazeera, Protothema, AbcNews, Anadolu Agency, USA News, Fox News, Washington Post, Yahoo dhe media të tjera shkruhet se nga protesta u arrestua një qytetarë. Po ashtu mediat kanë shkruar edhe arsyet se përse qytetarët shqiptarë dolën në protestë pasditen e djeshme.

Artikulli i Associated Press

Policia dhe protestuesit në Shqipëri janë përleshur para zyrës së kryeministrit Edi Rama në Tiranë pasi dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën atje për të protestuar kundër korrupsionit dhe krizës së kostos së jetesës në vend. Pasi demonstruan në mënyrë paqësore për rreth tre orë, protestuesit shpërthyen kordonët e policisë rreth zyrës së Ramës të shtunën dhe spërkatën bojë kuq e zi në dyert kryesore të ndërtesës së qeverisë.

Të tjerë ndezën qirinj në kujtim të dy burrave që, sipas opozitës, vdiqën ndërsa ishin në paraburgim. Shqipëria ka parë një rritje çmimi prej 8 për qind këtë vit, veçanërisht për ushqimet bazë dhe karburantet, pas pushtimit rus të Ukrainës. Rama thotë se kabineti i tij e ka mbajtur inflacionin të ulët krahasuar me inflacionin dyshifror kudo në Evropë dhe ka vënë në dukje se qeveria subvencionon energjinë elektrike për familjet dhe bizneset e vogla. Mbështetësit e opozitës kanë fajësuar gjithashtu Ramën për mijëra të rinj që largohen çdo vit nga vendi në kërkim të një jete më të mirë.

“Ashtu si 32 vjet më parë, bota na sheh si njerëz që [mbërrijnë] me varka të vogla”, tha Sali Berisha, kreu i Partisë Demokratike të opozitës, duke iu referuar rritjes së numrit të shqiptarëve që arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar.

Protesta shihet në Shqipëri si një përpjekje e Berishës për të përkulur muskujt përpara zgjedhjeve lokale në maj 2023. Berisha, i cili ka shërbyer më parë si president dhe kryeministër, iu ndalua hyrja në Shtetet e Bashkuara në vitin 2021 për korrupsion të dyshuar. Ai mohon çdo keqbërje.

Artikulli i AP

Mijëra mbështetës të opozitës shqiptare protestuan të shtunën kundër krizës së kostos së jetesës në vend, duke e fajësuar qeverinë e qendrës së djathtë për korrupsion. Mbështetësit e opozitës u mblodhën para godinës kryesore të qeverisë, me thirrje kundër kryeministrit Edi Rama, se ai duhet të jepte dorëheqjen.

Protesta ishte kryesisht paqësore, por në fund disa protestues thyen kordonin e policisë dhe spërkatën me bojë të kuqe dyert kryesore të godinës së Kryeministrisë. Të tjerë ndezën qirinj për të kujtuar dy persona të vrarë nga policia vitet e fundit.

Policia ndërhyri dhe të paktën një protestues u shoqërua. Shqipëria ka parë një rritje çmimi prej 8% këtë vit, veçanërisht për ushqimet bazë dhe karburantet pas pushtimit rus të Ukrainës. Mbështetësit e opozitës kanë fajësuar gjithashtu Ramën për mijëra të rinj që largohen çdo vit nga vendi në kërkim të një jete më të mirë.

Protesta u organizua nga Partia Demokratike, ku mori pjesë lideri i saj Sali Berisha, një ish-president dhe kryeministër 78-vjeçar dhe ish-presidenti Ilir Meta, tani lider i Partisë së Lirisë.

Shqipëria mban zgjedhjet bashkiake në maj. Berisha u bëri thirrje shqiptarëve të mbështesin opozitën, e cila është zotuar të dyfishojë pagat dhe pensionet nëse kthehet në pushtet.

About Redaksia

Check Also

Berisha: Festojnë nën kujdesin e qeverisë me portretin e Hitlerit shqiptar, babait shpirtëror të Ramës

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka publikuar videon e idhtarëve të diktatorit Enver Hoxha …

Leave a Reply

Your email address will not be published.