Washington Post: Revoltë në Tiranë ndaj korrupsionit të Edi Ramës

Washington Post

TIRANE, Shqipëri — Mijëra mbështetës të opozitës shqiptare protestuan të shtunën kundër krizës së kostos së jetesës në vend, duke e fajësuar qeverinë për korrupsion.
Mbështetësit e opozitës u mblodhën para godinës kryesore të qeverisë, duke thirrur se kryeministri Edi Rama i Partisë Socialiste në pushtet duhet të japë dorëheqjen.
Protesta ishte kryesisht paqësore por në fund disa thyen kordonin e policisë dhe spërkatën bojë të kuqe në dyert kryesore të godinës së qeverisë. Të tjerë ndezën qirinj për të kujtuar dy persona të vrarë nga policia vitet e fundit.
Policia ndërhyri dhe të paktën një protestues u largua. Shqipëria ka parë një rritje inflacioni prej 8% këtë vit, veçanërisht për ushqimet bazë dhe karburantet pas pushtimit rus të Ukrainës. Mbështetësit e opozitës kanë fajësuar gjithashtu Ramën për mijëra të rinj që largohen çdo vit nga vendi në kërkim të një jete më të mirë.
Protesta u organizua nga Partia Demokratike e qendrës së djathtë të opozitës dhe mori pjesë lideri i saj Sali Berisha, një ish-president dhe kryeministër dhe ish-presidenti Ilir Meta, tani lider i Partisë së Lirisë.
Shqipëria mban zgjedhjet bashkiake në maj. Berisha u bëri thirrje shqiptarëve të mbështesin opozitën, e cila është zotuar të dyfishojë pagat dhe pensionet nëse kthehet në pushtet.

About Redaksia

Check Also

SHISH përgjoi blerjen e votave në Kukës me tenderat fiktiv të OSHEE, Rama…

Kryetari i PD, Sali Berisha ka bërë sot një denoncim publik, duke lëshuar akuza për …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *