Mega-afera e portit, paralajmërimi i banorëve: Do e mbrojmë pronën me gjak!

Banorët e Porto Romanos paralajmëruan qeverinë që t’i trajtojë në mënyrë specifike për vlerën e shpronësimit të tokës private. Në të kundërt, ata kërcënuan se do ta mbrojnë pronën me jetë.

“Si përfaqësues i fshatit ‘Rinia’, ju them se nëse nuk do të vlerësohet mirë toka, çdo fshatar do të dalë atje për ta mbrojtur tokën e pasurinë e vet që e kanë të trashëguar. Do e mbrojmë me gjak”, shprehet një banor.

“Faza i parashikon ndërtimin e infrastrukturës parësore, dallgëthyesit dhe terminalin e kontejnerëve që është zemreku i të gjithë aktivitetit tonë ekonomik. Thellësia e kanalit, baseni e kalatat kushtojnë 390 milion euro”, deklaron Pirro Vengu, drejtor ekzekutiv i APD.

About Redaksia

Check Also

Gazetarja denoncon skandalin tjetër/Drejtorët i dhanë vetes tenderin për prishjen e 22 pallateve

Ola Xama ka qenë e ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, ku foli …

Leave a Reply