Ish-prokurori: Prokurorët e SPAK nuk kanë hetuar faturat e hoteleve të Ahmetajt

Ish-prokurori Eugen Beci ka folur sot për përfitimet që ish-ministri Arben Ahmetaj ka marrë nga Klodian Zoto. Beci u shpreh se ka shumë dyshime se prokurorët Eneid Nakuçi dhe Klodian Braho nuk kanë hetuar faturat e hoteleve që Klodian Zoto ka paguar për Arben Ahmetaj.

“Ka dyshime të forta se prokurorët e SPAK nuk kanë hetuar faturat e hoteleve të Ahmetaj”, tha Beci në Top News.

Përsa i përket kallëzimit që gazetari Adriatik Doçi ka bërë në Prokurorinë e Posaçme (SPAK) për dy prokurorët si dhe për ish-ministrin, Beci thotë se, “Prokuroria do të vendos mbi fatin e kallëzimit brenda 15 ditëve”.

Gazetari paraqitui në Prokurorinë e Posaçme Anti-Korrupsion ku depozitoi një kallëzim penal, ndaj dy prokurorëve Klodian Braho dhe Ened Nakuçi si dhe ndaj ish zv.Kryeministrit Arben Ahmetaj.

Kallëzimi ka të bëjë me hetimet për inceneratorin e Elbasanit, ku sipas gazetarit Doçi, dy prokurorët e SPAK kanë fshehur provat dhe kanë devijuar qëllimisht hetimet për të mos çuar përpara drejtësisë zyrtarin e lartë socialist dhe një nga firmëtarët e inceneratorit, Ahmetaj.

Në fashikullin e kallëzimit prej 26 faqesh, Doçi paraqiti prova sesi shtetasi Klodian Zoto, i shpallur në kërkim nga këta dy prokurorë, ka përdorur kartën e tij bankare për të paguar udhëtimet ndaj Arben Ahmetajt dhe bashkëshortes së tij Erjola Hoxhës.

Këto prova janë gjetur në kompjuterin e sekuestruar të Klodian Zotos, ku nëpërmjet emaileve janë evidentuar rezervime hotelesh, kryesisht në suita për Ahmetajn, për të cilat gazetari thotë se janë shpenzuar mijëra euro.

About Redaksia

Check Also

Gazetarja denoncon skandalin tjetër/Drejtorët i dhanë vetes tenderin për prishjen e 22 pallateve

Ola Xama ka qenë e ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, ku foli …

Leave a Reply