Topalli për Alibeajn: Shërbëtor i Ramës, një deputet bëhet i pavarur kur don vetë, e jo kur don Rama

Ish-Kryearja e Parlametit, Jozefina Topalli ka eaguar përmes një statusi në facebook mbi përpjekjet e regjimit për ti mbyllur gojën opozitës përmes atyre që Topalli i konsideron si shërbëtorë të Ramës. Topalli thotë se rregullorja e Kuvendt është e qartë në këtë pikë dhe deputetët mund të konsiderohen të pavarur vetëm kur duan vetë të jenë të tillë dhe jo kur i vendos Rama apo shërbëtori i tij, duke ju referuar Alibeajt.

Postimi i Topallit

Po shoh seancen plenare…
Kurre nuk ka ndodhur qe Kryetari i Kuvendit te caktoje se kush eshte grup parlamentar e kush jo; kush eshte ne grup parlamentar e kush jo; kush eshte me PD e kush nuk eshte.
Kush deputet duhet te flase e kush jo;
Seancen parlamentare e drejton vetem Rregullorja e Kuvendit. E rregullorja ka te qarte si dhe Kushtetuta se maxhoranca nuk cakton opoziten.
E ka te qarte se nje deputet eshte i pavarur kur ai ka deshire te jete i pavarur, e jo kur don Kryeministri apo shërbëtoret e tij .
Nderhyrja e maxhorances per t’i mbyllur gojen opozites eshte gjeja me antidemokratike me qellim vrasjen e oppzites e vazhdimin e teatrit me ndonje dëputet fals!

About Redaksia

Check Also

Vokshi: Kjo është dhuna për të cilën ndërkombëtarët nuk folën!

Nga Albana VOKSHI Pas protestës së djeshme, e treta në radhë para bashkisë, organizuar nga …

Leave a Reply