Luli kërkon regjistrimin e pengjeve në KQZ me firmën e para 353 ditëve

Lulzim Basha rezulton të jetë ende në krye të Partisë Demokratike ligjërisht, megjithëse ka dhënë dorëheqjen pak ditë pas humbjes së zgjedhjeve të pjesshme lokale të 6 marsit 2022.

Në dosjen e sekretarit ligjor të PD-së dërguar KQZ-së, ishte edhe një letër e firmosur nga Basha që autorizon Gazmend Bardhin dhe Enkelejd Alibeajn të përfaqësojnë këtë forcë politike në procedurat e regjistrimit për zgjedhjet lokale.

Por ajo që bie në sy në letrën e firmosur nga Basha është pikërisht data e saj.

Siç shihet në dokumentin që po publikon Balkanëeb, rezulton se Basha e ka firmosur autorizimin fiks 353 ditë përpara se ai të përdorej sot.

Kryetari i PD-së e ka hedhur firmën mbi këtë letër në 18 mars 2022, ekzaktësisht 12 ditë pasi humbi në zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit dhe vetëm 3 ditë përpara se të jepte dorëheqjen.

Në ato ditë plot zhvillime në PD, ku përveç këtyre ngjarjeve, ish kryeministri Berisha po përgatitej të rikthehej në parti, këshilltarët e Bashës duket se kanë qenë shumë të vëmendshëm për t’a këshilluar atë që të firmoste një autorizim që do të përdorej pas një viti në zgjedhjet lokale.

About Redaksia

Check Also

Berisha: Garantoj çdo prind se do të paguhet për çdo fëmijë në mënyrë që të mos u mungojë më asnjë vakt

Lideri i opozitës, Sali Berisha ka premtuar se me ardhjen në pushtet të Partisë Demokratike, …

Leave a Reply