Veliaj, 32 milion euro për asfalt elektoral, 104 tendera në 2 muaj

Bashkia e Tiranës ka tenderuar mbi 32 milionë euro nga taksat e qytetarëve për asfalt elektoral në dy muajt e fundit para zgjedhjeve lokale.

Janë gjithsej 104 procedura tenderuese të përfunduara nga bashkia e drejtuar prej Erion Veliaj për asfaltim, rehabilitim, rikonstruksion dhe rikualifikim të rrugëve e rrugicave në cepa të ndryshëm të Tiranës.

Thuajse të gjithë kontratat për asfalt elektoral kanë afat 1-mujor dhe përfundojnë para 14 majit 2023, dita kur shqiptarët do t’u drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur kryebashkiakët e rinj.

Praktika e asfaltit elektoral është përdorur gjerësisht nga socialistët në pushtet gjatë fushatave zgjedhore për pushtetin qendror dhe vendor në vitet e fundit.

Por, fushata me asfalt elektoral e Erion Veliaj kësaj radhe ka tejkaluar çdo shpenzim të ngjashëm në zgjedhjet e kaluara, duke dhënë një sinjal të fortë që ai është më i pasigurt se kurrë për karrigen e kryebashkiakut.

Të dhënat zyrtare tregojnë se tenderat për asfaltim zënë shumicën absolute të procedurave të zhvilluara në dy muajt e fundit nga Veliaj. Janë plot 92 të tilla, me fond limit rreth 11 miliardë lekë të vjetra.

Ndërkohë, në periudhën shkurt-prill 2023 janë mbyllur 10 tendera për rikualifikim urban në rrugë e rrugica të ndryshme të kryeqytetit, me fond mbi 20 miliardë lekë të vjetra.

Gjithashtu, janë përfunduar së fundmi edhe dy procedura për rikonstruksion rrugësh, me fond mbi 2 miliardë lekë të vjetra. Të gjitha procedurat e asfaltit elektoral në Tiranë përllogariten në rreth 35 miliardë lekë të vjetra ose mbi 32 milionë euro, referuar kursit aktual të këmbimit. /Syri.net

About Redaksia

Check Also

Lubonja shpërthen kundër Soros, reagimi…

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në emisionin Open, duke folur për Samitin për Rajonin të …

Leave a Reply