Mbappe i thotë jo 400 milionëve të Al Hilal: Më mirë rri në stol te PSG

Në Spanjë janë të sigurtë që sulmuesi francez Kylien Mbappe nuk ka ndërmend të shkojë në Arabinë Saudite, pavarësisht ofertës së marrë. Jo një kontrate dyvjeçare me një total prej 400 milionë eurosh, një zgjedhje e fortë për të cilën francezi do të marrë përgjegjësinë e plotë:

“Nëse i duhet të qëndrojë në pankinë gjatë gjithë vitit te PSG, do ta bëjë”, janë shprehur burime të afërta me Mbappé për medien spanjolle Relevo.

Paris Saint-Germain kishte pranuar tashmë 300 milionë eurot e ofruara nga Al Hilal, por Mbappé i ndërlikon sërish planet e Al-Khelaifi, i cili nuk dëshiron të humbasë një trashëgimi si francezi në 2024, nuk është (vetëm) një çështje ekonomike, por edhe një fasadë dhe prestigj.

Mbappe, sigurojnë të njëjtat burime, dëshiron të fitojë Ligën e Kampionëve dhe për këtë arsye nuk është i interesuar as për një vit të vetëm (Al Hilal do t’i kishte dhënë mundësinë që verën e ardhshme të shkojë në Real Madrid, me të cilin tashmë ka një marrëveshje me një klauzolë rreth 200 milionë) për të shkuar në Arabinë Saudite.

9 korrikun e kaluar, një dalje publike e sulmuesit kishte nervozuar Al-Khelaifi dhe shumicën e shokëve të tij të skuadrës dhe jo pak: “Unë dua vetëm të fitoj, nuk ka rëndësi me kë. Vitet e fundit kam bërë gjithmonë më mirë se të gjithë të tjerët. Të luash për PSG-në nuk ndihmon shumë, sepse është një ekip që ndan. Nuk dua të dëshmoj të gjithë dhe dua të jem pjesë e tij”.

Një situatë potencialisht shpërthyese si për Luis Enriquen ashtu edhe për dhomat e zhveshjes: sa mund të ndikojë një sezon jashtë përjashtimit Mbappé në ekuilibrin taktik dhe në dhomat e zhveshjes? Lojtari, i cili pret një përparim, mbështetet gjithashtu në këtë. Menjëherë, ose në qershor të 2024.

Ndërkohë në Angli ata po rinisin një mospërfillje të bujshme: ka edhe një klub italian në garë për të marrë përsipër Kylian Mbappé. Për l’Equipe klubi në fjalë do të ishte Interi i Steven Zhang.

About Redaksia

Check Also

Toni Kros do të tërhiqet nga futbolli pas Europianit

Toni Kroos synon të tërhiqet nga futbolli pas sezonit të Gjermanisë në Euro 2024. Mesfushori …

Leave a Reply