Afera 9.1 miliardë dollarë pas takimit Rama-McGonigal-Duçka dhe pagesa për Hunter Biden

Robert PAPA

Edvin Rama, më shumë ishte si vizitë private apo edhe si vizitë mjekësore. Zbarkoi në Manhatan më 14 shtator. Fuga kishte kërkuar Benz dhe këtë radhë nuk u ankua shumë. Ramën, natyrisht do ta merrte një makinë e vënë në dispozicion nga Secret Service.

Grupi i taksive (grup shqiptaro-amerikan) ka pritur më shumë se një orë pas uljes së avionit. Nuk ka ndodhur asnjëherë kështu. Rama, me pasaportë diplomatike, nuk duhej vonuar fare, sepse e merr ‘Sekret Service’ dhe kalon pa radhë.

Ndalesa nuk ka qenë rastësi.

Në 13 shtator McGonigal do paraqitej në gjyq për të parë dokumentet, Avokati kërkon shtyrje për datën 21. Rastësi? Jo! Nuk kishte ndërmend të deklarohej fajtor në datën 22. Rastësi? Më datën 21, avokati i dërgon një letër gjyqtares se klienti i tij kërkon të ndërrojë deklaratën nga jofajtor, në fajtor.

Dhe seanca që do mbahej të nesërmen në orën 17:00, ndërrohet për në orën 14:00. Gjyqtarja kërkon urgjent marrëveshjen mes McGonigal dhe Prokurorëve. Ajo qe përpiluar që në datën 18, pra 4 ditë pas ndalesës, vonesës, së Ramës në JFk. Përsëri mbase rastësi.

E dini se kur e ka ndaluar për herë të parë FBI B. Shehun që organizoi foton me Obamën? Një ditë pasi ai ‘përzuri’ Ramën në JFK. Shehu nuk u dënua sepse bashkëpunimi me akuzën dhe shpëtoi Personin A, Ramën, por edhe stafin e Obamës që morën 80 mijë dollarë duke bërë një foto në korridor dhe jo te data e takimit me Edvin Ramën që priste te dera me Fugën.

Departamenti i Drejtësisë po tregohet i butë ndaj McGonigal, por kongresi kërkon hetime.

Kanë dalë dëshmi se McGonigal, ka qenë njeriu brenda FBI, që informonte Hunter Bidenin. Kjo po hetohet nga kongresi dhe ka gjasa edhe nga FBI, pra saga McGonigal vazhdon.

Gal Luft, ‘dëshmitari i zhdukur’ i arratisur i hetimit të korrupsionit të Bidenit, i ka ofruar prova të reja hetimit të Dhomës së Përfaqësuesve në lidhje me një ‘informator’ brenda FBI-së që informoi Hunter Biden se partnerët e tij kinezë ishin përmendur në katër aktakuza të vulosura në vitin 2017 nga prokurorët federalë të Manhatanit, në Distriktin Jugor të Nju Jorkut (e njohur si SDNY).

Profesori izraelit, dhe ish-oficer i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, ka qenë në arrati për gjashtë muaj, pasi ka hequr dorë nga lirimi me kusht në Qipro, ku ai ishte në pritje të ekstradimit në Shtetet e Bashkuara me akuza për armëmbajtje dhe lobim të huaj, të ngritura gjithashtu nga SDNY.

Në një letër të hapur drejtuar përfaqësuesve James Comer, Jim Jordan dhe Jason Smith, tre kryetarët e komiteteve të Dhomës së Përfaqësuesve që drejtojnë hetimin e shkarkimit, Luft pretendon se informimi për drejtuesit kinezë të CEFC erdhi në të njëjtën ditë kur Hunter Biden shkroi një mesazh në ‘WhatsApp’ duke u tronditur një tjetër punonjës i CEFC-së(korporata kineze) për miliona dollarë për një çështje ‘shumë konfidenciale dhe të ndjeshme ndaj kohës’, ndërsa pretendonte se babai i tij ishte në dhomë me të.

‘Unë jam ulur këtu me babanë tim dhe ne do të donim të kuptonim pse nuk është përmbushur angazhimi i marrë,’ i shkroi Hunter punonjësit të CEFC, Raymond Zhao, më 30 korrik 2017, në një mesazh në ‘WhatsApp’ që iu prezantua Kongresit në qershor gjatë dëshmisë nga sinjalizuesi i IRS Gary Shapley.

‘Unë do të sigurohem që midis burrit që është ulur pranë meje dhe çdo personi që ai njeh dhe aftësisë sime për të mbajtur përgjithmonë një mëri, do të pendoheni që nuk ndoqët drejtimin tim. Unë jam ulur këtu duke pritur thirrjen me babanë tim.’

Më vonë atë natë, ekzekutivi i CEFC, Patrick Ho, i cili po qëndronte në një hotel në Manhattan, mori një telefonatë urgjente nga presidenti i CEFC Chan Chauto në Shangai, i cili i tha atij të largohej menjëherë nga SHBA, sipas Luft, i cili flet rregullisht me Ho.

Të nesërmen, Ho fluturoi për në Hong Kong ku qëndroi për katër muaj. Zhao i tha Hunterit në një ‘WhatsApp’ vijues më 31 korrik 2017, se ‘CEFC është e gatshme të bashkëpunojë me familjen. Ai mendon se tani prioritet është zgjidhja e problemit të përmendur mbrëmë’.

Luft beson se çështja ‘problem’ dhe ‘shumë konfidenciale dhe e ndjeshme ndaj kohës’ që Zhao dhe Hunter diskutuan ishin aktakuzat sekrete të SDNY. Brenda nëntë ditëve nga ndërprerja e ‘WhatsApp’-it, CEFC do t’u dërgonte 5.1 milionë dollarë subjekteve në SHBA për t’i transferuar te Hunter.

Luft, i cili gjithashtu kishte fituar para përmes një partneriteti me CEFC, fluturoi në Hong Kong për të parë Ho më 14 gusht 2017, dy javë pas largimit të tij të papritur. Ho i tha atij për paditë e SDNY dhe se Hunter kishte një ‘spiun’ brenda FBI-së që e kishte informuar. Nofka kineze për nishanin ishte ‘Një sy’. (Ciklopi)

Njoftimi për drejtuesit e CEFC erdhi në një fazë vendimtare në negociatat e tyre për të blerë kompaninë ruse të energjisë në pronësi të Rosneft dhe erdhi vetëm 10 ditë përpara një takimi kurioz midis një punonjësi të CEFC në Shqipëri dhe G-man të turpëruar Charles McGonigal, atëherë shefi i kundërzbulimit në Zyrat e FBI-së në Nju Jork, e cila kishte vëzhguar Ho dhe bashkëpunëtorët e tij. McGonigal u deklarua fajtor të premten për fshehjen e të paktën 225,000 dollarëve në para të CASH nga një ish-zyrtar i inteligjencës shqiptare.

Më 8 shtator 2017, CEFC njoftoi planet e saj për të blerë një aksion prej 9.1 miliardë dollarësh në Rosneft.

Më 9 shtator 2017, McGonigal takoi Dorian Ducken, një punonjës i CEFC dhe bashkëpunëtor i Hunter Biden, në Shqipëri, sipas aktakuzës së tij. Në takim ishte edhe kryeministri shqiptar Edi Rama. Me kërkesë të Duckës, McGonigal i kërkoi Ramës që të jetë i kujdesshëm për dhënien e licencave për shpimin e fushës së naftës në Shqipëri për kompanitë ruse.

Më 10 shtator 2017, Hunter nënshkroi një letër angazhimi të avokatit për të përfaqësuar Ho të CEFC-së për një pagesë prej 1 milion dollarësh.

About Redaksia

Check Also

Skandali/Avdylajt, Doçi dhe 4 zyrtarë policie u gjetën në shtëpi dhe u lanë të largoheshin

Kryetari i PD, Sali Berisha denoncon skandalin me ooeracionin e SPAK dhe policisë. Lexoni mesazhin …

Leave a Reply