Dënohet me burg ish-kryebashkiaku socialist

GJKKO dënon me 1 vit e 6 muaj burg ish-kryebashkiakun socialist të Fushë-Arrëzit, Fran Tuci. Ky i fundit akuzohet për shpërdorim detyre.

GJKKO ka caktuar ndaj Tucit dënimin me një vit burg, për shkak të gjykimit të shkurtuar si dhe heqjen për të ushtruar funksione publike për 5 vite.

Tuci dhe ish-administratori i njësisë administrative Iballë, Ndoc Marku akuzohen për ‘shpërdorim detyre’ dhe ‘shkatërrim prone’, pasi se dhanë leje për një rruge në një fshat të thellë të kësaj njësie.

Vlerësimet e Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit flasin për një dëm prej më shumë se 2 milionë euro, të shkaktuar nga dëmtimi i terrenit dhe shpyllëzimi i sipërfaqes nga e cila është përfituar rruga e hapur privatisht.

About Redaksia

Check Also

Begaj dhe Balla sajojnë vizita shtetërore në Gjermani, dy bileta për Hamburg

Golat e kombëtares këtë europian në Gjermani janë nga ato ngjarje që kur të kujtohen …

Leave a Reply