Kulturë

Në të djathtë të Shteteve të Bashkuara

Brothers of Italy Më 22 tetor 2022 ka ardhur zyrtarisht në pushtet qeveria e kryesuar nga Giorgia Meloni, e përbërë nga eksponentë të Fratelli d’Italia (i së cilës është shprehje kryeministrja), Lega per Salvini Premier dhe Forza Italia. Për të pasur një ide për orientimet e qeverisë së re në …

Read More »

Rimendimi europianolindor i Macron

Lufta në Ukrainë dhe efektet e saj po e detyrojnë presidentin e sapozgjedhur francez, Emmanuel Macron të rimodelojë politikën e tij të jashtme në rajon. Ndërsa bumi i inflacionit dhe kriza energjitike janë aty, Macron duhet të rikonsiderojë gjithashtu strategjitë e tij për Rusinë, Ballkanin dhe shtetet joBashkim Europian të …

Read More »

Xhubleta shqiptare hyn në UNESCO

Xhubleta shqiptare ka hyrë në UNESCO. UNESCO miratoi në formë unanime shpalljen e xhubletës dhe dijebërjen e saj, pasuri të UNESCO-s. Xhubleta është një veshje tipike e grave në Shqipërinë Veriore, në Malësinë e Madhe, Rugovë, Dukagjin dhe trevat shqiptare në Malin e Zi. Xhubleta është një fund në trajtë …

Read More »

Bregu i Smeraldtë qan rusët

Sanksionet kundër Rusisë janë një problem për Sardenjën, ku oligarkët shpenzojnë shuma të mëdha, shkruan korrespondentja e televizionit publik finlandez. Porta e madhe rrëshqitëse prej druri të hapur është vepër e artizanatit italian. Është e stolisur me panele druri dhe shikohet firma e një artizani napolitan. Pronësia delimitohet nga një …

Read More »

Nga bumi tek rrëzimi

Sam Bankman-Fried, gjeniu i kriptovalutave, ka rënë me turp. Investime të çmendura dhe mashtrime miliardëshe, një histori amerikane pa fund. Imagjinoni skenën, në pritje për ta parë shpejt në ndonjë serial në Netflix apo Amazon Prime (është e pashmangshme). Një grup investitorësh shoqërohet në selinë e FTX, një kompani ku …

Read More »

Revolucioni i afërt financiar global: Rusia ndjek rolin amerikan

Asnjë vend nuk e ka sfiduar me sukses hegjemoninë globale të dollarit amerikan më parë. Kritikët e huaj e kanë stigmatizuar “privilegjin marramendës” që ka dollari amerikan si valutë e rezervës globale. Shtetet e Bashkuara mund ta emetojnë të mbështetur nga asgj tjetër përveçse nga “besimi plotë dhe kredia e …

Read More »

Rusistan apo Kinastan: Lojë e Madhe, raund i ri

Udhëtim në Azinë Qendrore që deri më 1991 qe Bashkim Sovjetik. Moska ushtron akoma influencën masive të saj aftësinë shantazhuese mbi ekonomitë e dobëta pa dalje në det, Pekini avancon me vendosmëri, ndërsa Europa dhe Shtetet e Bashkuara kërkojnë hapësirë. Pushtete të vjetra dhe tërheqje islamiste i bëjnë të brishta …

Read More »

Olivier Roy: “Rregullat vrasin identitetin”

Del në Francë libri i ri i studiuesit kushtuar «rrafshimit të botës»: «Kemi abroguar aludimin, e gjitha duhet të shpjegohet dhe nënshtrohet normave. Është efekti i fundit i lidhjeve sociale dhe i atyre me territoret». 73 vjeç, francez, nga 2009 në Institutin Universitar Europian të Fiesole, Olivier Roy është një …

Read More »

“E duam Rusinë, prandaj e urrejmë”

Sana Krasikov është bijë e një nëne ukrainase dhe e një babai gjeorgjian dhe jeton në NewYork: debuton me «Patriotët»; Mikhail Shishkin la lindur në Moskë dhe jeton në Zvicër: sapo ka botuar «Russkimir: luftë apo paqe?». Këtu dialogojnë mbi Putinin dhe të ardhmen e vendit. Patriotët (shtëpia botuese Fazi), …

Read More »

Për poezinë e Avni Ndreut foli elita krijuese dibrane

Nga Halil RAMA – Mjeshtër i Madh Redaktori, Prof.dr. Gafur Muka, shprehet se në vëllimin “Gjurmë në fjalë” që hapet me poezinë “Elegji” kushtuar Haziz Ndreut, duket që vargjet janë shkruar me veneracion për gjithë veprën poliedrike të babait, nga i cili ai trashëgon fantazinë krijuese, ritmin marramendës dhe shpirtin …

Read More »