Topalli: Në 31 vjetorin e RD, gazetarët e saj nuk lejohen në zyra

Nga Jozefina TOPALLI

“Toke e xanun”

Ne diten e 31 vjetorit te lindjes se gazetes “Rilindja Demokratike”, lb ka nxjerr jashte stafin e saj.

Blindimi i dyerve, dritareve dhe moslejimi i deputeteve per te hyre ne shtepine e tyre eshte gjeja me e pa imagjinueshme qe ndodhi po sot.

Ne asnje vend te botes nuk ndodh qe karriga e kryetarit te ruhet me brava, shula, drynj apo fortifikim.

Cdo shqiptar turperohet kur sheh skena si keta te lulzimit. Njeriu qe i thote vehtes se kam formim perendimor mendon se vota zevendesohet me brave. Ne fakt nuk eshte per te qeshur edhe pse eshte komike.

Perftyroni te huajt qe lexojne per blindim te godines te nje force politike nga Kryetari i shkarkuar nga rreth 4500 delegate; dhe i rikonfirmuar ky shkarkim nga 45 mije anetare te Pd.

Kete akt te pa degjuar sot ne bote , te pashembullt  ne historine e njerezimit mund ta ndermarrin vetem te semure mendore; njerez te marre peng ;  njerez qe mbrojne pasuri mbi 150 milion euro; njerez gjobevenes apo njerez qe i kane te gjitha keto bashke plus te tjera.

Lul, neser ke mundesi te vendosesh edhe tela me gjemba ne oborr, te hapesh edhe gropa qe armiku te bjere brenda., te marresh edhe shpata per lufte me anetaret e partise, Kryetar i te cileve ke qene.. dhe ne balle te vendosesh nje pllake me shenimin- “Toke e zene”!

Nuk eshte Fiction kjo qe po shohim…Ky eshte luli, edhe per 3 dite.

About Redaksia

Check Also

Rënia e Veliajt, çfarë do të ndodhë të premten

  ‘Rënia e bashkisë së kryeqytetit, është fitorja vendimtare për krijimin e qeverisë teknike, rikthimin …

Leave a Reply