Dritan Zagani: Tahiri u burgos për të mbluar dëmet e mëdha të Edi Ramës! Do të lirohet!

Dritan Zagani, njeriu që e denoncoi i pari, flet për dënimin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.

Ish shefi i anti-drogës nënvizon se Saimir Tahiri është “koka e turku” për të shpëtuar Edi Ramën, i cili sipas tij është përgjegjës kryesor për lidhje me krimin e organizuar.

Gjithashtu Zagani bën me dije se Saimir Tahiri nuk do të vuajë dënimin 3.4 vite burg, por do të dalë brenda pak muajsh. Sipas tij, ka marrëveshje që Tahiri të qëndrojë disa kohë në burg dhe më pas do të lirohet.

“Saimiri ishte një ingranazh nuk përfaqëson çfarë ka ndodhur nuk mund të marrë përsipër çfarë ka ndodhur aty. Ai kërkon të mbyllë hallet e atij të madhit. S’mund të bëjë Tahiri gjithë ato gjëra dhe Edi Rama mos ishte në dijeni.

Është bërë akordi që ky të mos flasë dhe të rrijë pak brenda, aty është një akt marrëveshje.

Unë dëgjova trupën gjykuese është provuar lidhja me bandën kriminale nuk është shpërdorim detyre por është bashkëpunim me organizatën kriminale, nuk ka sens të qëndrojë. Shpërdorimi i detyrës për mua ishte kapja e trafikantëve të drogës pa lejen e Saimirit.

Unë jam polici nuk jam jurist. Por me aq sa njoh ligjin dhe procedurën penale aty duket qartë që ka një akord për të minimizuar dëmet Saimir Tahirit për të mbluar dëmet e mëdha të Edi Ramës.

Në këto kushte ngelet për t’u parë, por Simir Tahiri do të dalë shumë shpejt dhe pastaj të hajë gëzuar lekët që nuk e di ku i ka. Disa muaj do të bëjë burg. Saimir Tahiri do të qërrohet nga politika kjo është e mira.

Mund të nxjerrë emra Tahiri? Çdo gjë është e mundur për shkak se ndodhemi në Shqipëri. Duke analizuar situatën çfarë ndodhi unë mendoj se do të dalë shumë shpejt dhe në heshtje do të gëzojë lekët dhe pastaj jetë të lumtur. Por edhe mund të nxjerrë ndonjë emër, çdo gjë është e mundshme. Krimi i organizuar ka marrëveshje me bazë ekonominë, bashkëpunimi.

Është dënim sa për sy e faqe jo për mua dhe ty, por për tek vilën tek rruga e Elbasanit. Për t’u mburrur ambasada që ja po jep rezultat reforma në drejtësi. Kjo është diktatura e krimit të organizuar. Në propagandën që Edi Rama dhe Rilindja ka organizuar po mundohen t’i hedhë hi syve shqiptarëve”, tha Zagani për Faxnews.

About Redaksia

Check Also

Pagesa e rradhës, Rama i jep Pengut të tij 1 miliard lekë

Rama i jep Pengut të tij 1 miliardë lekë të demokratëve. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve …

Leave a Reply