Rusia evakuon trupën diplomatike nga Kievi! Gati pushtimi i Ukrainës?

Rusia ka marrë një vendim për të evakuuar stafin e saj diplomatik nga Ukraina. Kështu deklaroi ministria e Jashtme ruse, shkruan BBC.

“Prioriteti ynë i parë është të kujdesemi për diplomatët rusë dhe punonjësit e ambasadës dhe konsullatës së përgjithshme”, thuhet në një deklaratë, duke shtuar se kjo do të fillojë “në të ardhmen shumë të afërt”.

Parlamenti rus i jep të drejtë Putinit të përdorë ushtrinë jashtë vendit

Ligjvënësit rusë autorizuan të martën presidentin Vladimir Putin për të përdorur forcën ushtarake jashtë vendit, një veprim që mund të parashikojë një sulm më të gjerë në Ukrainë pasi SHBA-të thanë se një pushtim atje ishte tashmë duke u zhvilluar.

Disa liderë evropianë thanë se trupat ruse u futën në zonat e kontrolluara nga rebelët në Ukrainën lindore pasi Putin njohu pavarësinë e tyre. Por ishte e paqartë se sa i madh ishte dislokimi, dhe Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë kanë thënë prej kohësh se trupat ruse po luftonin në rajon, akuza që Moska gjithmonë i mohonte.

Anëtarët e dhomës së lartë, Këshilli i Federatës, votuan njëzëri për të lejuar Putinin të përdorte forcën ushtarake jashtë Rusisë, duke zyrtarizuar në mënyrë efektive një dislokim ushtarak rus në rajonet rebele, ku një konflikt tetë-vjeçar ka vrarë afro 14,000 njerëz.

Menjëherë pas kësaj, Putini shtroi tre kushte për t’i dhënë fund krizës që ka kërcënuar të zhysë Evropën përsëri në luftë, duke ngritur spektrin e viktimave masive, mungesave të energjisë dhe kaosit ekonomik në mbarë globin.

Ai bëri thirrje për njohjen ndërkombëtare të Krimesë si pjesë e Rusisë, heqjen dorë të Ukrainës për anëtarësim në NATO dhe ndalimin e dërgesave të armëve atje. Perëndimi e ka dënuar aneksimin e Krimesë nga Rusia si një shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe më parë ka refuzuar kategorikisht ndalimin e përhershëm të Ukrainës nga aleanca e NATO-s.

About Redaksia

Check Also

Osmani në New York: Kosova, krenare që ka kaq shumë miq dhe aleatë në krah të saj

Pas fjalimit rrëqethës në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, presidentja e Kosovës, Vjosa …

Leave a Reply