Rusia nis pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës

Forcat ruse qëlluan me raketa në disa qytete të Ukrainës dhe zbarkuan trupat në bregun jugor të saj të enjten, thanë zyrtarët dhe mediat, pasi Presidenti Vladimir Putin autorizoi atë që ai e quajti një operacion të posaçëm ushtarak në lindje, shkruan Reuters.

Menjëherë pasi Putin foli në një fjalim televiziv në televizionin shtetëror rus, u dëgjuan shpërthime në para agimit në kryeqytetin ukrainas të Kievit.

Kishte të shtëna me armë zjarri pranë aeroportit kryesor të kryeqytetit, tha agjencia e lajmeve Interfax, dhe sirenat u dëgjuan mbi qytet.

“Putini sapo ka nisur një pushtim në shkallë të plotë të Ukrainës. Qytetet paqësore të Ukrainës janë po sulmohen,” tha ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba në Twitter.

“Kjo është një luftë agresioni. Ukraina do të mbrojë veten dhe do të fitojë. Bota mund dhe duhet ta ndalojë Putinin. Koha për të vepruar është tani.”

Presidenti i SHBA Joe Biden, duke reaguar ndaj një pushtimi që Shtetet e Bashkuara kishin parashikuar për javë të tëra, tha se lutjet e tij ishin me popullin e Ukrainës “pasi ata vuajnë një sulm të paprovokuar dhe të pajustifikuar nga forcat ushtarake ruse”.

Rusia ka kërkuar t’i jepet fund zgjerimit të NATO-s drejt lindjes dhe Putin përsëriti qëndrimin e tij se anëtarësimi i Ukrainës në aleancën ushtarake Atlantike të udhëhequr nga SHBA-ja ishte i papranueshëm.

Ai tha se kishte autorizuar veprime ushtarake pasi Rusisë nuk i ishte lënë zgjidhje tjetër veçse të mbrohej kundër kërcënimeve që ai tha se buronin nga Ukraina moderne, një shtet demokratik me 44 milionë banorë.

“Rusia nuk mund të ndihet e sigurt, të zhvillohet dhe të ekzistojë me një kërcënim të vazhdueshëm që buron nga territori i Ukrainës moderne”, tha Putin. “E gjithë përgjegjësia për gjakderdhjen do të jetë në ndërgjegjen e regjimit në pushtet në Ukrainë”./Monitor

About Redaksia

Check Also

Si e planifikoi Naim Murseli vrasjen e gruas së tij, dëshmia e vrasësit

Mbrëmjen e së mërkurës, një vrasje në rrugën “Dalip Alshiqi” tronditi Prishtinën. Raportimet fillestare pohuan …

Leave a Reply