Greqia do marrë ujin e Syrit të Kaltër, mediat greke publikojnë marrëveshjen

Mes Greqisë dhe Shqipërisë po përgatitet një marrëveshje për të ndërhyre tek Syri i Kalter dhe per tia transferuar ujin e kulluar burimit nëntokësor të Greqisë. Kjo është bërë e ditur nga mediat e vendit fqinj. Në një artikull të posacmë, media greke ERT News, shkurian se Kryetari i Bashkisë së Korfuzit të Veriut, George Machimaris, ngre sërish çështjen e transferimit të ujit nga Shqipëria, për të përballuar mungesën e pritshme të ujit në dekadat e ardhshme në ishullin e Korfuzit.

‘Me ndjenjën e përgjegjshmërisë ndaj shoqërisë sonë, ndaj vizitorëve tanë, ne i jemi nënshtruar një propozimi/memorandumi teknik për furnizimin me ujë me transferim burimi nga SYRI I KALTËR i Shqipërisë fqinje, duke marrë në konsideratë dhe shfrytëzuar përvojën e tubacionit nëndetësor përvojën e akumuluar të pushtetit vendor dhe studime ekzistuese si ai i Politeknikut’, citohet të jetë shprehur Machmioris.

Lidhur me këtë artikull ka reaguat edhe deputetja demokrate, Ina Zhupa, e cila e quan marrëveshjen në fjalë, papërgjegjshmëri dhe çmendurinë e radhës të qeverisë Rama. Ajo thekson se Syri i Kaltër është park natyror dhe ka statusin zonë e mbrojtur nga viti 2002, dhe çdo ndërhyrje është në dëm të saj.

‘Punimet, tubacionet, ndërhyrjet do ishin kategorikisht të ndaluara dhe në dëm të kësaj pasurie kulturore. Saranda, Delvina, qytetet e tjera vuajnë nga mungesa e ujit të pijshëm, por s’ka shkuar kurrë ndërmend një ndërhyrje e tillë e paligjshme në Syrin e Kaltër.

Si mund të mendohej që kjo ndërhyrje e paligjshme të bëhej për të furnizuar Greqinë?!’, tha Zhupa.

Burimi i Ujit ‘Syri Kaltër’, i cili shtrihet në Delvinë, është shpallur monument kulture, dhe që nga viti 2002 mban statusin e zonës së mbrojtur.

Mund të jetë një imazh i bazen uji, pemë dhe teksti që thotë "corfu NEWS ΚΕΡΚΥΡΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΟΣΜΟΣ Βόρεια Κέρκυρα: Νερό από την Αλβανία (!) προτείνει r. Μαχειμάρης Εμπλέκει ακόμα και τον N. Δένδια. (Βίντεο) GREEN ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΟ TEΛ BUSES ΚΕΡΚΥΡΑΣ +3026610 28900 www.greenbuses.gr ΔΕΙΤΕ TA ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ To πρόσφατο άρθρο του Δημάρχου Βόρειας ΚέρκυραςΓ. Μαχειμάρη όσον αφορά θέμα της μεταφοράς νερού από το Γαλάζιο μάτι της Αλβανίας έχει προκαλέσει εντυπώσεις, καθώς επανέρχεται στην δημοσιότητα σε μια στιγμή που μιλάμε για τις εντάξεις έργων για τα φράγματα. To Αέμα ένει πάρει διαστάσεις και στο Λημοτικό corfutvnews.g -Private"

Mund të jetë një imazh i bazen uji dhe teksti që thotë "EPT NEWS Κέρκυρα: Πρόταση μεταφοράς νερού από την Αλβανία θέτει εκ νέου o r. Μαχειμάρης ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΊ ΣΤΑΘΜΟΙ ΚΕΡΚΥΡΑ 26/05, 12:27 μμ Upd: 26/05, 12:27 μμ Σύνταξη Λυκούργος Σκιαδόπουλος Θέμο μεταφοράς νερού από την Αλβανία θέτει εκ νέου o Δήμαρχος Βόρειας Κέρκυρας Γιώργος Μαχειμάρης, προκειμένου να αντιμετωπιστεί αναμενόμενη λειψυδρία τις επόμενες δεκαετίες στο νησί της Κέρκυρας."

About Redaksia

Check Also

Vrasja e Vajdin Lames, pas vizitës së Ramës në Dubai SPAK anullon hetimet për Lul Berishën dhe Plarent Dervishin

Si Lul Berisha edhe Plarent Devishi dyshohet se fshiheshin në Dubai.  Rama e vizitoi Dubain …

Leave a Reply