Komuniteti shqiptar në Londër proteston kundër diskriminimit të shqiptarëve

Shqiptarët që jetojnë në Londër kanë dalë në një protestë këtë të shtunë në kryeqytetin britanik në kundërshtim me deklaratat e bëra nga Sekretarja Suella Braveman e cila foli për “pushtim” për shkak të numrit të lartë të emigrantëve këtë vit.

Qytetarët kanë mbushur rrugët e Londrës dhe kanë përdorur edhe muzikë shqiptare në sfond.

Ndërsa në pankartat e tyre lexohet se nuk janë kriminelë por punojnë e paguajnë taksa.

Siç shihet në video, ata nuk e kanë bllokuar qarkullimin teksa ndodhen në trotuar ku pranë tyre ka dhe efektivë policie.

“O sa mirë me qenë shqiptarë”, janë thirrjet që dëgjohen nga shqiptarët në Londër.

 

 

About Redaksia

Check Also

Presidentja e Kosovës në samitin e BE në Tiranë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, do të përfaqësojë Kosovën në samitin midis Bashkimit Evropian dhe …

Leave a Reply

Your email address will not be published.