Largohet Yuri Kim, ja kush pritet të jetë ambasadori i ri i SHBA në Tiranë

Si Ambasador i ri i SHBA-së në Tiranë, pritet të jetë një emër i njohur për politikën vendore. Ambasadorja Yuri Kim largohet në muajin janar 2023, pasi i mbaron mandati dhe vendin e saj do ta zërë një diplomat karriere.

Zëvendësi i ambasadores Yuri Kim në Tiranë, sipas burimeve diplomatike në SHBA pritet të jetë një ekspert mjaft i mirë i çështjeve të luftës ndaj drogës dhe i çështjeve ruse David Kostelanick.

Për momentin ai është drejtor i Zyrës së Evropës dhe Azisë në Byroja Ndërkombëtare e Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit.

Më herët, shërbimet e tij e kanë dërguar në Misionin e SHBA në OSBE dhe Misionin e SHBA në NATO, duke u fokusuar në të dy misionet në bashkëpunimin e sigurisë me Rusinë, Ambasadën e SHBA në Tiranë, Shqipëri.

Kush është David J. Kostelancik që pritet të jetë ambasador i SHBA në Tiranë

David J. Kostelancik, është anëtar karriere i Shërbimit të Jashtëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Aktualisht ai mban gradën e Ministër këshilltar, si këshilltar për politikën e jashtme të Kryetarit të Shefit të Shtabit të Përbashkët, Gjeneral Mark Milley, në gusht 2021.

Kostelancik më parë shërbeu si Zëvendës Shef i Misionit dhe për dy vjet si i Ngarkuar me Punë në Ambasadën e SHBA-së në Budapest në Hungari, ku ofroi udhëheqje dhe udhëzime politike për stafin e misionit prej më shumë se 350 personash.

Detyrat e tjera në Departamentin e Shtetit përfshijnë si Drejtor i Zyrës së Çështjeve të Evropës Jugore Qendrore dhe si Drejtor i Zyrës së Çështjeve Ruse, si në Byronë e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike, si dhe Drejtor i Zyrës së Evropës dhe Azisë në Byroja Ndërkombëtare e Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit.

Më herët në karrierën e tij, ai shërbeu dy herë në Ambasadën e SHBA në Moskë, duke përfshirë një detyrë si Asistent Special i Ambasadorit Thomas Pickering, duke përfshirë përgjegjësitë për shtrirje në të gjithë Rusinë dhe shkrimin e fjalimeve.

Postime të tjera jashtë shtetit përfshijnë Misionin e SHBA në OSBE dhe Misionin e SHBA në NATO, duke u fokusuar në të dy misionet në bashkëpunimin e sigurisë me Rusinë, Ambasadën e SHBA në Tiranë, Shqipëri dhe Ambasadën e SHBA në Ankara, Turqi. Ai gjithashtu ka shërbyer edhe në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, duke u përqendruar në marrëdhëniet e SHBA me vendet e Evropës Qendrore.

Z.Kostelancik është diplomuar në Universiteti Northwestern në Matematikë dhe Shkenca Politike, një diplomë Master nga Universiteti i Miçiganit në fushën e Studimeve Ruse dhe të Evropës Lindore dhe një diplomë Master Shkencor nga Kolegji Kombëtar i Luftës në politikën e sigurisë kombëtare.

Flet rusisht, hungarisht, shqip dhe turqisht. Ai dhe gruaja e tij janë prindër të tre djemve të rritur.

About Redaksia

Check Also

Gazetarja denoncon skandalin tjetër/Drejtorët i dhanë vetes tenderin për prishjen e 22 pallateve

Ola Xama ka qenë e ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, ku foli …

Leave a Reply