Thaçi: Jam i pafajshëm, më vjen keq që nuk dëshmon dot Rugova, Agani, Albright dhe Hoolbroke

Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, që akuzohet për krime lufte nga Gjykata Speciale, ka mohuar pretendimet e Prokurorisë Speciale. Ai ka thënë se është tërësisht i pafajshëm dhe se i vjen keq për të gjitha viktimat.

Thaçi ka thënë se është i kënaqur që procesi ka dëshmuar se s’ka pasur trafikim organesh nga UÇK-ja.

Në fjalimin para Speciales, Thaçi ka thënë se pret që gjykimi ndaj tij dhe ish-krerëve të tjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të jetë i drejtë dhe të përfundojë shpejt.

“Jam i kënaqur që procesi e ka dëshmuar edhe njëherë se nuk ka pasur trafikim organesh dhe Shtëpi të Verdhë. Kosovës i është hequr reja e zezë, të cilën ia kishte vënë raporti i Dick Marty-t”, ka thënë Thaçi.

Seanca është duke u mbajtur, por transmetimi i saj po bëhet me disa minuta vonesë.

Hashim Thaçi ka thënë se i vjen keq që për pafajësinë e tij s’do të mund të dëshmojnë disa figura të larta botërore, por edhe ato vendore.

Ibrahim Rugova, Fehmi Agani, Madeleine Albright, Richard Hoolbroke e disa të tjerë, janë përmendur nga Thaçi si emra që i vjen keq që s’do të mund të dëshmojnë.

Ai ka thënë se megjithatë për të do të dëshmojnë “shumë të tjerë që janë të interesuar”.

About Redaksia

Check Also

Rriten tensionet në Veri të Kosovës

Dita e hënë ka nisur sërish me tensione në 4 komunat në veri të Kosovës. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *