Bojkotim! Studentët e mjekësisë paralajmërojnë protesta

Studentët e mjekësisë kanë lajmëruar se do të rikthehen në protesta më dy tetor. Më herët ata janë shprehur se do të bojkotojnë vitin akademik nëse ligji i cili do i vëri ata para një marrëveshje, nuk do të rrëzohet.

Sipas projektligjit, studentët e Mjekësisë të cilët regjistrohen këtë vit, pas përfundimit të studimeve do të duhet të punojnë në vend për 5 vite në mënyrë që të marrin diplomën.

Sipas qeverisë, kjo bëhet për të frenuar largimin nga Shqipëria të mjekëve të rinj, por ky vendim duket se nuk do të pranohet nga studentët, të cilët do të vijojnë protestat edhe në nisje të vitit akademik.

About Redaksia

Check Also

Eurostat:1.1 milionë shqiptarë u larguan nga vendi në 10 vite, Berisha-Ramës:Shpopullimi krimi yt madhor

Sali Berisha Mirëmbrëma dhe përshëndetjet më të përzemërta, ju misionarëve të pamposhtur të lirisë, dinjitetit, …

Leave a Reply