Kulturë

Pse plani kinez për Ukrainën nuk i pëlqen Perëndimit

Në ditët e fundit është dëgjuar të flitet (shpesh me një bezdi të caktuar të keqfshehur) për atë që Pekini e ka quajtur “Pozicione kinez lidhur me kompozimin politik të krizës ukrainase” (China’s Position on the Political Settlement of thë Ukraine Crisis). Në Perëndim gazetarë dhe komentatorë e kanë quajtur …

Read More »

Luftë demografike dhe luftë ekonomike

“Forca e një populli qëndron tek rinia e tij”. (Colmar Von der Goltz) “Vrisni 10 prej nesh, ndërsa ne do të vrasim një nga ju, ama në fund, do të lodheshit përpara nesh”. (Ho Chi Minh) Resursi kryesor për të cilin lufta ka nevojë është kapitali njerëzor. Në një studim …

Read More »

Shfarosësit e revolucionit

Carrier, Turreau, Westermann, Tallien, d’Herbois, Fréron. Janë emrat e disa prej “teroristëve të mëdhenj” të Revolucionit Francez që u njollosën me mizori ndaj popullatës civile. Në emër të lirisë, barazisë dhe vëllazërisë. Të vrasësh për Revolucionin dhe për Republikën Revolucioni Francez, e kemi thënë tashmë, ka qenë një eveniment plot …

Read More »

Prapaskenat e luftës në Ukrainë

Agresioni i Putinit, konsensusi i tij në atdhe dhe marrëdhëniet me oligarkët dhe establishmentin. Në raport me ekspansionizmin e NATO dhe me botën pas fundit të Luftës së Ftohtë. Analiza e Anatol Lieven. Kjo luftë është tmerrësisht brutale dhe të gjithë ata që njoh janë të tronditur, por nuk ka …

Read More »

Dede Ahmeti, historia e rrallë e një shenjtori!

Nga Agron SEJAMINI Të shkruash për një shenjt është gjëja më e lehtë në botë. Mbarësia dhe lehtësia nuk do të lodhë për të gjetur fjalinë e bukur… Mjafton të përshkruash thjesht e me vërtetësi, atë udhë hyjnore. Po, po! Hyjnore! Madje, që në bark të nënës… Ishte shtatzënë, Miroja, …

Read More »

E lashta, sot

Riciklimi i bukurisë Fondacioni Prada inauguron në Milano aktin e tretë të refleksionit mbi klasicitetin dhe bashkëkohoren. Flasin kuratori Salvatore Settis dhe Rem Koolhaas, që ka firmosur projektet ekspozuese. Recycling Beauty, ekspozita që hapet të enjten 17 nëntor në Fondacionin Prada të Milano, nuk është vetëm akti i tretë i …

Read More »

Syri i Dragoit

Pse këta topa? Sepse kështu veprojnë të gjithë. Spiunazhi kinez nuk është më ai i dikurshmi: ja sesi është “amerikanizuar”. James Lilley, ish ambasadori amerikan në Pekin, i dinte dy tre gjëra për Kinën dhe spiunazhin. Në Kinë ishte rritur (babai i punonte për Standard Oil). Pastaj për 30 vite …

Read More »

Makth balltik

Nga nëndetësja bërthamore “Belgorod” tek katastrofa e Nord Stream. Një përmbledhje e terroreve që gëlojnë në detin e kontestimit. Të gjithë e njihnin si “Jon peshkatari” dhe e shikonin të dilte me varkën me motor duke sfiduar ujërat ngjyrë plumbi dhe shkumën gri, të kthehej në breg i lagur me …

Read More »