Kulturë

1936, kur fatet e Europës luheshin në Spanjë

Më parë Luftës Civile kishte qenë epidemia. Dilema: t’u dërgonin apo jo armë republikanëve të sulmuar nga falangat e Franco? Edhe atëhere diplomaci e pafuqishme, propagandë dhe fake news. Në zgjedhjet politike Fronti Popullor ishte mrekulluar. Në surprizë, kundër çdo pritshmërie, pavarësisht të gjitha sondazheve. Një çikë si Zelensky që në 2019 kishte parë të zgjidhej president me balotazh me …

Read More »

Anët e shumta të një historie

Profesionistët e “storytelling” e përdorin për të na influencuar dhe shpesh për të na përçarë. Një libër ndihmon që t’u njihet ana e errët. Për Lev Tolstoj arti narrativ ishte një prej instrumenteve të bashkimit midis njerëzve dhe, për pasojë, i progresit; pra i avancimit të gjinisë njerëzore drejt lumturisë. …

Read More »

Sistemi Wagner

Nga Ukraina në Afrikë, kompania ushtarake private është bërë një instrument i rëndësishëm i politikës së jashtme të Kremlinit, edhe pse vepron jashtë ligjit dhe njihet për metodat e saj jashtëzakonisht brutale. Moskë, në verën e 2014, në kohën e pushtimit të parë të Ukrainës lindore, një grup funksionarësh të …

Read More »

Represioni turk nuk ka kufi

Unë nuk kam vrarë njeri. “Krimi” im është që kam provuar se presidenti turk u ka dërguar armë fshehurazi xhihadistëve në Siri. Është e habitshme ta shikosh foton tënde midis të kërkuarve dhe kur nën foto është edhe një shpërblim, atëhere ndjehesh si një kriminel në një film western. Është …

Read More »

Pushteti i tankeve

Hitleri dhe Stalini, Praga dhe Sheshi Tien An Men. Pse pancerët vazhdojnë të jenë përcaktues edhe në Ukrainë U përdorën për herë të parë nga fundi i Luftës së Madhe. U shërbenin Aleatëve për të zhbllokuar ngërçin e luftës së llogoreve. Fillimisht qe një katastrofë. Shkatërroheshin nga artilieria gjermane, duke …

Read More »

Skandali që trondit qeverinë Zelensky

Akuzat për korrupsion kanë çuar në shkarkimin dhe në largimin e figurave politike të rëndësishme. Kievit do t’i duhet të bëhet më transparent për ta ruajtur mbështetjen e shteteve perëndimore. Disa skandale korrupsioni kanë shkaktuar një zinxhir dorëheqjesh dhe shkarkimesh në Ukrainë. Në më pak se dy ditë zyra e …

Read More »

Mark Ruskin, i inflitruari

Për 20 vjet ka qenë një agjent i FBI i specializuar në operacione nën mbulesë: është shtirur bos mafioz, trafikant, trader financiar. Tani është në pension dhe ka shkruar një autobiografi. Në realitetin e agjentëve të FBI shpesh nuk e kanë fizikun e Johnny Depp, por ngjajnë më shumë me …

Read More »

5 të Mrekullueshmit

Në vitin 1932 mbërrin në Londër Theodore Maly, ish kapelan ushtarak i ushtrisë austro – hungareze, që i kapur nga rusët në Karpate, flak tunikën në ferra, harron atdheun e tij, refuzon deri kristianizmin dhe rekruton njëri pas tjetrit Donald McLean, Kim Philby, Guy Burgess, Anthony Blunt, John Cairncross. Asnjëri …

Read More »

Nderim dibranëve që mbrojtën dhe strehuan hebrenjtë

Halil RAMA – Mjeshtër i Madh “Për patriotizmin e tyre në këtë Forum foli Prof. Bujar Kapexhiu – “Nderi i Kombit”. Ai solli për qindra pjesëmarrësit në sallën e madhe të Muzut historik kombëtar (midis tyre, zëvendësambasadorja e OSBE në Tiranë Mrs. Diane Risopoulos, Prici Leka Zogu, deputetët Belind Këlliçi …

Read More »